Düzce Üniversitesi’nde konferans

0
757

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından, “Osmanlı Arşivinden Çerkes Sürgünü ve Düzce’ye Yerleşim” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi.

Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Fehmi Altın’ın moderatörlüğündeki programda sunum yapan araştırmacı yazar Sadık Müfit Bilge, Kafkasya teriminin ve Kafkas sürgününün ortaya çıkma zamanının hemen hemen aynı ana denk geldiğini belirtti. Rusya Bilimler Akademisi’nin Kafkasya diye bir terim ortaya çıkardığını söyleyen Bilge, bu terimin ortaya çıkarılış amacının bölgeye bir coğrafi isim sağlayarak hem Rus basınına hem de dünya basınına bu bölgenin Amerika kıtası gibi bomboş bir bölge olduğunu, buraların vahşi bir yer olduğunu göstermek istediklerini ifade etti.

Yapılan algı operasyonları sonrasında Rusların bu bölgeleri medenileştirme bahanesiyle burada bulunan yerli halkı sürgün etmeye başladığını katılımcılarla paylaşan Araştırmacı Yazar Sadık Müfit Bilge, 19. yüzyılda başlayan Osmanlı – Rus savaşlarında Osmanlı’nın yenilmesinin, Çerkes sürgününü hızlandırdığını belirtti. Rusların diğer milletlere göçü isteğe bağlı tutarken sadece Çerkeslere zorunlu hale getirdiğinin altını çizen Sadık Müfit Bilge, 1867 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda Muhacir Komisyonu kurularak Anadolu’ya gelenleri belirli yerlere yerleştirdiğini, Düzce’de de Sarıdere, Develi ve Muncurlu köylerinin ilk göçmen köyleri olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz