Kitap: Çerkes Dayı

0
565

Eser Baykuş

Osmanlılar, Avrupa’nın kalbi Viyana’yı iki kez muhasara ettiyse de bir türlü fetih müyesser olmadı. Bu kuşatmayı hiç unutamayan Viyanalılar, muhasaranın izlerini şehre yaptıkları figürlerle yaşattılar.
Bunlardan birisi de bugün Viyana sokaklarında yaşayan Avrupalıların gönlünü, kuşatma sırasındaki kahramanlık hikâyesiyle fethetmiş bir yeniçeri olan Çerkes Dayı’nın hatırasına yaptırılan heykeldir…
‘Çerkes DAYI – Avusturya’da Heykeli Dikilen Bir Yeniçerinin Sıradışı Hayatı’ adlı kitap, henüz 7-8 yaşlarında bir çocukken bugün Rusya topraklarında yer alan küçük bir kasabadan bir Osmanlı turnacıbaşısı tarafından devişirilmek istenirken başına olmadık işler gelen, hayatı boyunca kahraman olma hayaliyle yaşayan ancak bu emeline son nefesinde ulaşabilen, eski adıyla Abrek, bilinen adıyla Çerkes Dayı’nın talihsizliklerle dolu hayatını anlatıyor.
‘Osmanlıda yeniçerilik’ ve ‘I. Viyana Kuşatması’ hakkında da tafsilatlı bilgi veren metin, okuyucularına bu sıra dışı yeniçerinin hayatını anlatırken Osmanlı tarihinde birer dönüm noktası sayılabilecek bu kavram ve olayların bilinmeyenlerini öğretme emeli güdüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz