Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

İnadına Adalet

Зэфэныгъэм тыфай!

Аиашара иаҳҭахуп!

Нийсо Еза Тхуна!

Рæсттæрхон Агурæм!

Çerkeslerin tarihi toprakları Çerkesya’dan sürülmelerinin üzerinden tam 155 yıl geçti. 21 Mayıs 1864’de Çerkesler ölüm gemilerine bindirilirken, geride kanla ıslanmış vatan toprakları ve zafer çığlıkları atan Ruslar kalmıştı.

Tamara Polovinkina
“Tarihi geçmişin gerçeklerini çarpıtmak, önyargılı yorumlarla değerlendirme yapmak, günlük çıkarlar uğruna tarihteki feci, olumsuz ve hassas konuları yumuşatmak ve görmezden gelmek er veya geç felâkete yol açmaktadır.
Ahlâk açısından gerçeği saklamak her iki tarafı aşağılar, özellikle de gerçekten korkanı küçük düşürür, öte yandan bu şekilde gerçeği gizlemek gücün değil, güçsüzlüğün göstergesidir.”
(Çerkesya Gönül Yaram)

Belge 72*
399. Tümgeneral Siborski’nin General Golovin’e Raporu
11 Temmuz 1838 No.50 – Sayfa 457

“…Tümgeneralin ilerlemek için koşullu bir işareti olduğu, Çerkesleri silahsızlandırmak için bir emri olduğu, eğer Çerkesleri zapt etme eyleminde başarıya ulaşılırsa karşıda yamaçların altında bulunan Çerkes yerleşimlerini yakıp yok etmek gerektiği bir hakikattir…”
…Özel Grubun lideri yağmalanan silahları alarak ve aynı zamanda düşmana ait iki büyük yerleşimi yakıp yıkma emri vererek en kısa yoldan geri çekilme kararı aldı…
Mingeleski Alayı topçuları, 50 polisle birlikte diğer yakın iki yerleşimi ateş ederek ortadan kaldırdı…

*Çarlık Rusyası Tiflis belgeleri

Belge 70*
260. General Golovin’in Chirinechev’e Raporu
9 Temmuz 1840 No. 762 – Sayfa 263

“Ubıh topraklarının elde edilmesine ilişkin olarak, Korgeneral Raevski’den alınan emirler doğrultusunda, böyle bir keşfin sonbaharın sonuna doğru yapılmasının daha uygun olmasına rağmen, Psezyuape ve Tuapse nehirleri üzerindeki mesafeyi koruma kararı alınmıştır. Sonbaharda Dağlıların yerleşimlerinden toplamış oldukları hasatlarını yok etmek ve sonbahar ve kış aylarında Dağlılar ve aileleri için daha da hayati olan evlerini yıkma fırsatımız olacaktır.”

*Çarlık Rusyası Tiflis belgeleri

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img