Geleneksel oyuncaklar

0
762

Geleneksel Abhaz ve Abaza halk oyuncakları sergisi, Sohum’da bulunan Abhazya Devlet Müzesi’nde sergilendi.

Devlet Müzesi’nin Eski ve Orta Çağ Tarihi bölümünün başkanı olan koleksiyoncu Diana Ahba, 18 yıldan fazla bir süredir Abhaz ve Abaza ulusunun geleneksel oyuncaklarının tarihi ile ilgileniyor. Ahba, yıllarca süren çalışmaları sayesinde geleneksel oyuncak üretimi hakkında önemli bilgileri korumayı ve 8 Mayıs’ta açılışı yapılan sergiyi düzenlemeyi başarmış.

Diana Ahba, “Küçükken farklı birçok oyuncakla oynardık. Çoğunlukla fabrikasyon oyuncaklar ve en çokta bebeklerle oynardık. Fakat bazen annem ve büyükannem bana bebeklerin nasıl yapıldığını gösterirlerdi. Bu çok eskilerden gelen bebeklerin çok hoşuma gittiğini hatırlıyorum. Belki de eski oyuncakları toplayarak sergi açma fikrimde buradan geliyordur” diyor.

Ahba, araştırma sürecinde, çoğu artık hayatta olmayan 70-96 yaşları arasındaki farklı insanlarla bir araya gelmiş ve Abhazya’nın ulusal bebeklerinin nasıl göründüğünü hatırlayan, Abhazya’nın farklı bölgelerinden bilirkişiler bulmayı başarmış. Dahası, koleksiyoncunun isteği üzerine köylüler bebekleri neşeyle ve hassasiyetle, tekrar dikmişler.

Çalışması boyunca Diana Ahba, kız ve erkek çocuklar için geleneksel oyuncaklarının incelenmesine ve restorasyonuna yönelik birkaç proje gerçekleştirmiş. Böylece, Ahba’nın geleneksel Abhaz oyuncaklarından oluşan koleksiyonu St. Petersburg Oyuncak Müzesi’nde sergilenir. Sergi, 2007 yılında Abhazya Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu ve Devlet Müzesi’nin desteğiyle gerçekleşmiştir.

Zanaatkârların çocuklara ulusal oyuncakları yapmayı öğrettiği bir başka proje, Toplum Geliştirme Fonu “Amşra” tarafından desteklendi. Diana Ahba, “Abhaz -Abaza halk oyuncaklarını inceleme ve yapma” adlı projesi çerçevesinde “Alaşara” vakfı ile yakın işbirliği yaptı.

Diana Ahba, “İlgi çekici halk oyuncakları ortaya çıkarıldı, geleneksel oyuncakların incelenmesi üzerine bir makale yazıldı ve 2017 yılında Sohum’da ‘Geleneksel Abhaz -Abaza oyuncakları’ başlıklı bir sergi düzenlendi” diyor. (abaza.org)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz