Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

96.0 “Adige Radyo”

Adige Radyo, Samsun’da 96.0 frekansında yayın yapıyor. Kültür emekçisi Şawoş’u Kenan Sarıçam’ın kurduğu kanal, RTÜK’ten onay alarak güzel bir adım attı. “Adige Radyo” adı tescillendi ve patenti de alındı.

1963 doğumlu olan Kenan Sarıçam’ın ailesi Amasya’nın Hamamözü ilçesinden Samsun’a taşınmış. 19 Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi mezunu Kenan Sarıçam, özel radyo ve televizyon kanallarının gündeme gelmesinin ardından iki Çerkes arkadaşıyla bu sektöre girmiş, birçok il ve ilçede radyo-televizyon istasyonu ve stüdyosu kurmuşlar.

-”Adige Radyo” ne kadar süredir var? Kuruluş sürecini anlatır mısınız?
-Türkiye’de karasal radyo ve televizyon yayını yapmak için yerel, bölgesel veya ulusal yayın yapan kuruluşlardan birini satın almak zorundasınız. Yeni bir yayın kuruluşuna izin verilmiyor. Hep gönlümde olan Adigece yayın hayalimi gerçekleştirmek için Samsun ilinde yayın hakkı olan Samsun Medya FM Radyo TV AŞ’yi satın aldım.

Şirketi devraldıktan sonra gerekli evrakları, yazışmaları tamamlayıp (bu da bir süre alıyor) Samsun ilinde yayın yapmaya hak kazandık. 2018 yılı aralık ayında Adigece şarkılar ve müzikle yayına başladık. Bu aşamada böyle bir oluşumu duyunca büyük bir sevinç ve samimiyetle destek veren Rahşan Erdoğan ile Eyüp Baloğlu’na çok teşekkür etmem gerekir.
Radyo yayını yaparken şirket ismi haricinde bir çağrı işaretiniz oluyor. Çağrı işareti, yayın sırasında kullandığınız anonslarda, RDS’de (radyo ekranında çıkan yazılar) isim oluyor ve bu isimle anılıyorsunuz. Üst kurula gerekli müracaatların ardından “ADİGE RADYO” ismiyle yayın yapma izni aldık. Artık tescilli bir Adige Radyo’muz var.

-Yayınları sadece Samsun’dakiler mi dinleyebiliyor?
-”Adige Radyo”, karasal olarak kıyıdan Bafra ilçesi girişinden, Ünye ilçesi girişine, iç tarafta da Mahmutlu sapağına kadar geniş bir alanda kesintisiz dinlenebiliyor. Daha uzaklarda yüksek yerleşim yerlerine de ulaşmaktayız. Çalışmalarımız tamamlandığında radyomuzu internet ortamına aktarıp çok daha fazla kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.

-Neden bir radyo kanalına ihtiyaç duydunuz?
-Benim açımdan “Adige Radyo”nun misyonu, toplumumuzu ortak bir paydada birleştirmeye ve kültürümüzü, dilimizi yaşatabilmeye katkı sunmaktır. Rahmetli dedem Rıza Sarıçam benim hatırlayabildiğim yıllarda yani 1970’lerde tek dernek olan Samsun Kafkas Kültür Derneği ile faal olarak ilgileniyordu. Dedem ve arkadaşları iki katlı ve kirada olan dernek binasını satın alabilmek için uğraş verdiler, o zamanlar rahatlıkla başarılabilirdi. Ama her zaman olduğu gibi birkaç çatlak ses yüzünden gerçekleşmedi. Oysa o bina alınabilseydi şimdi yıllardır toplumumuza hizmet veren çok yönlü bir bina sahibi olacaktık.

Çocukluk yıllarımda bahçe içindeki bu dernekte, geç saatlere kadar halalarım ve amcalarımın ekip çalışmalarını izlerken çok uyuyakalmışımdır. Bu çalışmalar bittiğinde ekip hep beraber bizim evimize gelir, açlık giderilir, çaylar içilir, sohbetler yapılırdı. Kardeşlerin hep beraber yaşadığı bu kocaman evde Adigece konuşulur, gelenekler yaşatılırdı. En küçük kız kardeşim sevinç taleplerini Adigece dillendirirdi. Şimdi rahmetli Rıza Sarıçam’ın 16 tane torunu ve onların çocukları bu dili konuşamıyor. Eminim bu anlattıklarımı yaşamış binlerce kişi vardır. İşte bu duygular, radyo hayalimin temelidir.

-Hafıza arşivi gibi bir çalışma yapmayı düşünür müsünüz? Meselâ Samsun köylerindeki yaşlılarla görüşmeler, söyleşiler gibi…
-”Adige Radyo” hepimizin, yayın anlamında her türlü öneriye açığız. Şu an için format anlamında göç hikâyeleri, gelenekler, yemek tarifleri, çocukların yatma saatinde Adigece ninniler gibi şeyler düşünüyoruz. Bu radyoyu yaşatabilmek için ciddi bir arşive ihtiyaç var. Arşiv ihtiyacını karşılayabilmek için kuracağımız web sitesine veriler depolamak gerekiyor. Nihai hedef ise yayınların en azından bir bölümünü Adigece yapabilmektir. Radyodaki şarkıları dinlerken belleğimizdeki Adigecemiz canlanıyor, kelimeler hatırlanıyor. Bu duyguları ne kadar çok insanımıza yaşatabilirsek bir şeyler başarabilmişiz demektir. Unutmayalım, yok oluyoruz. Tüm okurlarınıza selâm ve sevgiler.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img