Sohum’da kültürel faaliyetler

0
557

Dünyanın küçük fakat sanat faaliyetleri anlamında büyük bir ülkesidir Abhazya…
Başkent Sohum’da üç salon neredeyse iç içe geçmiş kadar yakın birbirine. Abhaz Dram Tiyatrosu… Rus Dram Tiyatrosu… Filarmoni…

Üç sahne, üç ayrı etkinlik…

Abhaz Dram Tiyatrosu, Abazaca temsiller ile başkent halkına hizmet ediyor, çok yakın zamanda restore edilen tiyatronun etkinliklerine ait duyurular sokaklardaki ilan panolarında yer alıyor. Bagrat Şınkuba’nın ‘Son Ubıh’ ismi ile Türkçeye çevrilen romanı sahneye uyarlanarak Abhaz Dram Tiyatrosu’nda yönetmen Alyas Ayüdzba tarafından sahnelendi.
Rus Dram Tiyatrosu’nda ise başarılı Abhaz sanatçıların rol aldığı Arthur Miller’in ‘Bütün Çocuklarım’ isimli oyunu için 20 sanatçı özel olarak hazırlanmış. Bilet bulmakta sıkıntı çekilen oyun iki gece sahnelendi.

Sohum’da bulunan Rus Dram Tiyatrosu, Kazan Rus Dram Tiyatrosu’na turneye gitti. Kazan’da kapalı gişe oynadıkları oyunda seyircilerden övgü aldılar.

Abhaz Dram Tiyatrosu ve Filarmoni sahnesinde performans sergileyen Moskova Konservuatarı Korosu’na aynı konservatuarda öğrenim gören Baras Kuçba ve Nodar Chanba koro şefliği yaptılar. Moskova Konservatuarı ayrıca Gudauta, Pitsunda ve Sohum’da konserler verdi.

Haber: H. Okan İşcan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz