Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Abhazya Günleri’

Bursa Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi Topluluğu’nun düzenlediği ‘Abhazya Günleri’ etkinliği yoğun bir katılımla Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Yapılan etkinliğe; Abhazya Cumhuriyeti milletvekilleri Astamur Logua, Bebiya Vianor ve Natali Smır, Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Yetkili Temsilcisi Vadim Haraziya, yardımcıları Cansuh Lazba ve Astamur Bagateliya, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Atanur Akhusba ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Vatan Partisi Bursa İl Başkanı Hacı Bektaş Aykut ve parti yetkilileri, Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi Topluluğu Koordinatörü Burhan Kurtulmuş ve ULUKAF Başkanı Abdullah Khanayev katıldı.
Sabah saatlerinde kültür merkezinde başlayan program; Abhaz yemeklerinin ikramı ve Abhaz El Sanatları, tarihi kamalar ve ulusal kıyafetler sergisi açılışı ile devam etti.
Daha sonra başlayan sempozyumda konuşmacılar; Abhazya’nın dününü ve bugününü anlatarak, gelecekte Abhazya’nın Türkiye için vazgeçilmez bir komşu olacağını belirttiler. Abhazya’nın jeo-politik konumu, Anadolu ile olan tarihi bağları ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşaması ve olgunlaşma döneminde aldığı roller göz önüne alındığında Türkiye’nin siyasi olarak Abhazya’yı mutlaka tanıması gerektiği vurgulandı.
Programın akşam bölümünde ise Tülin Çyipha ve Gupse Seda Özdemir’in söylediği şarkılarla izleyiciler keyif dolu anlar yaşadı. (abhazfederasyonu.org)

Yazarın Diğer Yazıları

‘Bir Yazar, Bir Eser’

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) 18 Mayıs’ta sosyal medya hesaplarından Ayça Atcı ve Nevzat Tarakçı’nın sunumuyla yayımlanan “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programın konuğu, Aralık...

10 Ekim Ankara Katliamı davasında AYM’nin ‘dayanaktan yoksun’ kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), 10 Ekim 2015’te gerçekleşen Ankara Katliamı’nda sorumluluğu olan emniyet müdürleri hakkındaki başvuruya ilişkin kararını sekiz yıl sonra verdi. Mahkeme, 16 Mayıs’ta...

Deniz Yağan seçildi

Türkiye’de 31 Mart Pazar günü sandık başına giden 48 milyon 256 bin 117 seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirlemişti. Seçimlerin ardından...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img