Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes peyniri tescilleniyor

2020’nin ocak ayında Pınarbaşı Belediyesi tarafından coğrafi işaret başvurusu gerçekleştirilen ‘Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri’nin tescil çalışmalarında analiz aşamasına gelindi.
Pınarbaşı Belediyesi ve Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği organizasyonu ile yaklaşık 10 köy ve mahalle gezilerek Çerkeslerin yaptığı peynirlerden analiz için numune toplandı. Toplanan numunelerin çeşitli üniversitelerdeki analizleri sürüyor.
Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu, “Türkiye’de 14’ü yerel, 3’ü yabancı menşeli olmak üzere toplam 17 tescilli peynir bulunmaktadır. 28 peynir tescil başvurusu da sonuç beklemektedir.
Yöremize has özel bir lezzet olan Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes peyniri pazarda yerini bulacak, üretimi ile özellikle yöremiz kadınlarına istihdam sağlanacak, Pınarbaşı’nın kırsal ve yerel kalkınmasına katkıda bulunulacaktır” dedi.

PINARBAŞI İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ, ÇERKEZLERİN YOĞUN OLARAK YAŞADIĞI UZUNYAYLA BÖLGESİNDE SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZ BESİNİ OLAN ÇERKEZ PEYNİRİNİ TANITMAK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADI. (TUFAN ORHAN/KAYSERİ-İHA)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img