Büyük işçi direnişi anıldı

0
1061

Türkiye işçi sınıfının en görkemli direnişlerinden biri olarak tarihteki yerini alan 15-16 Haziran direnişinin 50. yıl dönümünde DİSK ve DİSK’e bağlı sendikalar Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda bir araya geldi. Yitirilen işçilerin anılmasıyla başlayan etkinlik DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun sunumuyla devam etti.
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptığı konuşmada ‘‘Özellikle genç işsizliğin ve kadın işsizliğinin ürkütücü boyutlarda olduğu, her gün dört beş işçi arkadaşımızı iş cinayetlerine kurban verdiğimiz çalışma saatlerinde dünya rekorları kırdığımız, açlık sınırının altındaki asgari ücretin ortalama ücret haline geldiği bu pandemi sürecinde en temel kazanılmış haklarımıza, birikmiş emeğimiz ve çocuklarımızın geleceği olan kıdem tazminatlarına el uzatmaya çalışıyorlar. Yıllardır kıdem tazminatımızı fona devretmek adı altında gasp etmeye çalışanlara karşı DİSK gereken cevabı verdi. Dün olduğu gibi bugün de kıdem tazminatı hakkımıza el uzatmaya çalışmaya kalkarlarsa DİSK olarak sendikalı, sendikasız tüm işçi kardeşlerimizle birlikte sonuna kadar kıdem tazminatı hakkımıza sahip çıkacağız’’ dedi.
Eyleme katılanlar, ‘Salgının faturasını patronlar ödesin’, ‘Zengine rant, işçiye risk’, ‘Sömürü değil güvence’, ‘Kıdem tazminatımıza dokundurmayacağız’ yazılı döviz ve pankartlar taşıdı.
Etkinlik, DİSK Korosu’nun müzik dinletisiyle sona erdi.
Öte yandan aynı akşam saat 21.00’da “Dünden Bugüne 15-16 Haziran” başlığıyla bir e-söyleşi de düzenlendi. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Aziz Çelik’in üstlendiği söyleşiye dönemin tanığı ve eski DİSK Genel Sekreteri Mehmet Atay, Zafer Aydın, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu katıldı.

 

Zafer Aydın’ın ‘İşçilerin Haziranı – 15 16 Haziran 1970’ adlı kitabı Ayrıntı’nın Yakın Tarih dizisi içinde yerini aldı. Bin sayfaya varan kitap, dört yıla varan bir çalışmanın ürünü.

Tanıtım yazısı
“Bu çalışma, Türkiye’nin toplumsal ve siyasal tarihinde özel bir yer tutan, 15-16 Haziran direnişini, öncesi ve sonrasıyla kapsamlı bir şekilde ele alıyor. Kitap doğrudan eylemde yer alan tanıklarla çoğunluğu birincil kaynaklardan oluş an devasa belgelerin ışığında hazırlandı. Kitapta eylemi ortaya çıkaran faktörler, olgunlaşma ve karar süreçleri, örgütlenme dinamikleri, eylemlere katılan işçilerin yaklaşımları, yaşadıkları sorunlar, eylemin yarattığı etki ve sonuçlar ayrıntılı bir biçimde inceleniyor. 15-16 Haziran üzerine yapılmış bu kapsamlı çalışma, önümüze koyduğu bütünsel fotoğrafla önemli bir kaynak olma özelliği taşıyor. Kitap, 15-16 Haziran üzerine yeni tartışmalar, yeni bakış açıları, yeni araştırmalar için de önemli bir zemin sunuyor. İşçilerin Haziranı tarihsel bir örnek üzerinden, bugün sendikal harekette ve toplumsal siyasette cevabı aranan çeşitli sorular için de temel bir referans niteliğinde…”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz