Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Rusya vatandaşlığı yasasında değişiklik

Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Nisan 2020’de imzaladığı Federal Yasa 134-F3 “Rusya Vatandaşlığı Yasasında Değişiklik” 24 Temmuz’da yürürlüğe girdi.
1- RF vatandaşlığı alacak olan yabancı ülke vatandaşının; geldiği ülkeye ve hangi amaçla RF vatandaşlığına başvurduğuna bakılmaksızın, geldiği ülkenin vatandaşlığını reddetme zorunluluğu kaldırılıyor.
2- Belarus, Kazakistan, Moldavya ve Ukrayna vatandaşı olup, RF vatandaşlığına geçmek isteyenlerden, gelir beyanı ve 5 yıl Vid na Jitelstvo (Mavi Pasaport) ile yaşamak zorunluluğu kaldırılıyor.
3- Eskiden SSCB vatandaşı olan, bugün eski SSCB ülkelerinden birinde yaşayan fakat bu devletlerin vatandaşlığını almayan, vatansız, yetişkin ve erişkin kişiler, beş yıllık Mavi Pasaport’lu ikamet ve gelir beyanı zorunluluğu olmaksızın Rus vatandaşlığını kolaylaştırılmış bir şekilde alabilecekler.
4- RF vatandaşıyla evli olan ve bu evlilikten çocuğu olan göçmenlerin, vatandaşlığa başvurmaları için evlilikten sonra üç yıl bekleme zorunluluğu kaldırılıyor. RF’de sürekli veya geçici yaşama şartıyla direk vatandaşlığa başvurma hakkı doğuyor.
5- RF’de yükseköğrenim yapmış ve mezuniyetten sonra minimum 1 yıl RF’de çalışmış olanlar “kolaylaştırılmış vatandaşlık” prosedürüyle vatandaşlığa ba vurabilecekler.
6- Ebeveynlerden birinin vatandaş olması ve RF’de yaşıyor olması, çocuğun “kolaylaştırılmış vatandaşlık’’ haklarından yararlanmasını sağlıyor.
7- Zamanında Rusya İmparatorluğu sınırları içinde veya SSCB vatandaşı olup RF sınırları dışında yaşamak durumunda olanlar ve/veya onların devamları, Rus dilini taşıyor olanlar “kolaylaştırılmış vatandaşlık” prosedüründen yararlanacaklar.

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img