‘Fahrelnissa Zeid Sözlüğü’

0
702

Necmi Sönmez, ünlü ressam Fahrelnissa Zeid’in sanat ve kişiliğini bir neden-sonuç ilişkisi içinde anlayıp yorumlayarak yapıtlarını keşfetmek isteyenler için bir kılavuz niteliği taşıyan “Fahrelnissa Zeid Sözlüğü”nü yazdı.

“Fahrelnissa Zeid Sözlüğü”, Doğan Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı.

Tanıtım yazısı

Fahrelnissa Zeid hem sıra dışı yaşamı, hem çılgın karakteri, hem de giriştiği beklenmeyen deneyleriyle İstanbul, Londra, Paris ve Amman sanat ortamlarında 1945-90 yıllarında adeta fırtına gibi esmiş, arkasında silinmez izler bırakmış yaratıcı bir ressamdır. Onun aldığı gözü pek kararla şekillenen çalışmaları, 20. yüzyılın tamamına yayılan sosyal, kültürel ve politik gelişmelerden etkilendiği için, farklı kültürlerin, coğrafyaların, dillerin izlerini taşır.

Kendini tekrar etmeksizin, istediği gibi, çoğu kez de arkasındaki köprüleri yakarak ilerleyen Zeid, bilinçten çok hissiyatı, kavramlardan çok duyguları harekete geçirmek istediği için, çalışmalarındaki farklılıklar bir çırpıda anlaşılmayacak bir bütünlük oluşturur. Bu sözlük, onun sanatını, neden-sonuç ilişkileri çerçevesinde anlayıp yorumlayarak, renklerinin, formlarının ayrıcalığını keşfetmek isteyenler için bir kılavuz olarak tasarlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz