XX kromozomu Jıneps’i ele geçirdi

0
902

Şaka yaptığımızı zannettiniz ama değil. Jıneps’in Mart 2021 sayısını Yayın Kurulu’nun kadın üyeleri hazırlasın istedik. Her zamanki gibi kolektif çalıştık ve mart sayımızda bir ilki gerçekleştirdik; gazetede bu ay sadece kadınlar yazdı, çizdi, anlattı. Kadınların sorumluluk almış olması hiçbir şeyi kanıtlamak için değil kamusal alanda küçük bir farkındalık yaratmak içindi sadece.

Jıneps yayına başladığı günden bu yana kadın sorunlarına sayfalarında yer verdi, manşetlerine taşıdı. Mart 2018’den beri kadınların sesini Seteney sayfamızda duyurmaya çalışıyoruz. Bu sayımızda ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla söz söylemek isteyen kadınlarla dayanışmak istedik. Ulaşamadığımız bakış açıları ve görüşlere de hakaret ve küfür dili kullanmadığı sürece Jıneps sayfaları her zaman açıktır. Biz ulaşamadıysak siz ulaşın, bu sayıya yetişmediyse bir sonraki ay ulaşın isteriz.

Kadın öyküleri, anılar, yaşanmışlıklar da dile getirildi, her biri konusunda uzman kadınlar tarafından çeşitli konu başlıkları da ele alındı. Hukukta, sağlıkta, ekonomide, eğitimde, siyasette kadınlar ve sorunları… Sadece Türkiye ile sınırlı kalmadık, anavatandan da yazılarımız, haberlerimiz var, İran’dan da, Porto Riko’dan da, Kenya’dan da…

Hazırladığımız iki soruyu çeşitli yaş ve meslek gruplarından 19 kadına yönelttik, mutlaka eksikleri ve kapsayamadıkları vardır ama ilginç bir gökkuşağı çıktı ortaya. Bizim mini anketimizin yanı sıra kadınlara ilişkin araştırmaları, çalıştayları da bulacaksınız sayfalarımızda.

Her ay olduğu gibi bu ay da söyleşilerimiz var; bir farkla, hepsi kadınlara dair ve soruları soranlar da cevaplayanlar da kadınlar.

Kadın sorunlarının çözüleceği günlerin umuduyla, dayanışmayla…

JINEPS

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz