‘Sakarya Abaza Peyniri’ne coğrafi işaret tescili verildi

0
1148

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 29 Nisan’da “Adapazarı Kabak Tatlısı”yla birlikte coğrafi işaret tescili verilen “Sakarya Abaza Peyniri”nin bölgedeki kadınlar için gelir kapısı olması bekleniyor.

Eski usullerle evlerde hazırlanan ve 12 saatlik üretim sürecine sahip olan Abaza peyniri, lezzeti ve kıvamıyla tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Oda sıcaklığında bekleyen sütün doğal şırdanla mayalanmasının ardından pıhtılaşması bekleniyor. Daha sonra ateşte kaynayan suda sakız kıvamına gelinceye kadar yoğurulan peynire genelde örgü şekli veriliyor.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, AA (Anadolu Ajansı) muhabirine, Sakarya köylerinin mutfak kültüründeki değerleri araştırıp coğrafi işaret tescili için başvurduklarını anlattı.

Abaza peynirinin çok beğenildiğini ve sadece coğrafi işaret tescilini almakla yetinmeyeceklerini ifade eden Altuğ, SATSO olarak şehrin her ilçesinde bir kadın kooperatifi kurduklarını belirtti ve “Hendek Kalayık Mahallesi’nde bir kooperatif kurduk. Abaza peynirinin yanı sıra bu kültüre ait birçok ürün orada üretiliyor. Salgın sonrasında şehrin çeşitli noktalarında kooperatif ürünlerini satmak adına bazı yerler oluşturacağız” dedi.

Kalayık Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kurucularından Pervin Mertdil de Abaza peynirinin coğrafi tescil almasının kendilerini heyecanlandırdığını dile getirerek, “Kooperatifimizde diğer yöresel ürünlerimizi de üretmek istiyoruz ancak ana temamız Abaza peyniri. Hem ekonomiye katkıda bulunacağız hem de ev hanımlarımızı ekonomimize kazandırmış olacağız” dedi. (AA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz