Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor’

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü”nde Türkiye’nin birçok kentinde kadınlar şiddete karşı bir araya geldi. 

Muğla, Balıkesir, Aydın, Diyarbakır, Adana, İzmir, Tekirdağ ve İstanbul başta olmak üzere meydanlara çıkan kadınlar, “Karanlığa teslim olmayacağız!”, “Şiddetsiz, eşit ve özgür bir hayat için direnmekte inat ediyoruz!”, “Kazanılmış haklarımızdan, hayatlarımızdan, mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Yaşam alanlarımızdan, hayatımızdan vazgeçmiyoruz” ifadeleriyle taleplerini dile getirdi. 

25 Kasım Kadın Platformu’nun, “Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi! Büyüyor! Hayatlarımız için mücadeleye!” çağrısına kulak veren kadınlar, İstanbul’da Taksim Tünel Meydanı’nda buluştu. 

Polis, buluşma saatinden önce Divan Otel’den Gezi’ye, Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi girişine kadar geniş bir alanı ablukaya aldı. Kadınlar, eylemde polisin biber gazına ve plastik mermilerine direndi. 

Binlerce kadına CHP’li ve HDP milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda kadın örgütü katılarak destek verdi. “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Öz savunmayı kuşandık, geceleri aydınlatıyoruz”, “Kadınlar isyanda”, “Çilem Doğan isyanımızdır” pankartları taşıyan kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadınlar birlikte, birlikte güçlü” “Kadınlar sokağa özgürleşmeye, erkekler eve yemek yapmaya”, “Dünyayı yerinden oynatacağız”, “Kadınlara değil katillere barikat”, “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atan kadınların polis barikatı yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“25 Kasım da kadınların isyanı da yasak tanımaz! Bugün burada erkek şiddetine karşı birbirimizden aldığımız güçle mücadelemizi büyütmek için buluştuk. Bugün hayatlarımızı savunmak için, bir kişi daha eksilmemek için buluştuk. Öfkemizi de isyanımızı da umutlarımızı da engelleyebilecek bir barikat yok.  

Erkek devlet şiddetine karşı, erkek egemenliğine karşı, yoksulluğa, işsizliğe, savaşa, hukuksuzluğa, cezasızlığa, ayrımcılığa karşı, her gün yaşanan kadın katliamlarına, trans cinayetlerine karşı, bizler yine buradayız işte, yine sokaklardayız.  

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kamusal alanlar erkek devlet şiddetine artık yeter diyen kadınlara kapatılmaya çalışıldı. İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilerek faillere adeta arka çıkan devlet, bizi engellemeye çalışıyor. 

25 Kasımı değil, sokaktan geçerken ‘kadın olduğu için karşı koyamayacağı düşünülerek’ öldürülen Başak Cengiz’in katilini, kadın katillerini engelleyin! 

Hayatları için mücadele eden kadınları, LGBTİ+ları değil, uzaklaştırma kararlarını görmezden gelen/uygulamayan erkekleri engelleyin! 

Çocuk istismarını, çocukların evlendirilmesini, istismar sanıklarının Elmalı’da ve pek çok davada olduğu gibi beraat etmesini engelleyin! 

Çilem’i, Öznur’u, Nevin’i, Melek’i ölmemek için öldürmek zorunda bırakan sistematik erkek şiddetini engelleyin! 

Gözaltında çıplak arama yani cinsel şiddet uygulayanları engelleyin! 

Kadınların emeğinin hem devlet, hem sermaye hem erkekler tarafından sömürülmesini, sosyal güvence ve geçim için aileye erkeklere mecbur edilmesini engelleyin. 

Nefret söylemlerini bırakın; homofobiyi, transfobiyi engelleyin. Göçmenlere karşı ırkçı söylemleri, emek sömürüsünü, cinsel istismarı engelleyin.  

Bizler tabi ki İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çekilenlerin önceliğinin şiddeti önlemek olmadığını bildiğimiz için bu yasağa şaşırmıyoruz, bu yasağı tanımıyoruz da.  

Engellenen biz olmayacağız; bu yasağı, bu kararı alanları, erkek şiddetini besleyenleri engelleyeceğimiz bir dünyayı kurmak bizim elimizde. Gücümüz birbirimizde. Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor.” 

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img