Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Nart Ajans her yerde!’

1992 yılında yapılan bir video çekimi ile başlayan ve 2004 yılından itibaren Eskişehir’in Odunpazarı semtindeki Doğan İşhanı’ndan uluslararası mekânlara yayılan bir ‘tanıklık’ yolculuğu…

Nart Ajans imzasıyla bizi de o anlara tanık kılan Nehuşe Nuri Tandoğdu’yla ajansın öyküsünü konuştuk.


-Öncelikle sizi kısaca tanısak… Kimdir Nuri Tandoğdu? 

-1966 doğumluyum. Eskişehir’e bağlı Oklubalı Köyü’nden (Hakurine Hable) ve Besleney Nehuş sülalesindenim. Eşim Uluçayır Köyü’nden Abzeh Huştuko. İki oğlum var, Nart ve Nerit. Eskişehir’de yaşıyorum. 

Eski matbaacıyım. 1980 yıllarında Eskişehir’de bir matbaada çırak olarak işe girdim, kâğıt kokusunu içime çektim. 1982’de geçirdiğim trafik kazası sonucu zorunlu olarak işi bıraktım. 4 yıl sağlık sorunlarımla uğraştım. 1988 yılında Eskişehir Çimento Fabrikası’nda çalışmaya başladım. Aynı yıl Eskişehir Kafkas Kültür Derneği’ne üye oldum ve dernek çalışmalarında aktif olarak yer aldım. Derneğimizin basın yayın halkla ilişkiler sorumlusu oldum ve dernek bünyesinde aralıksız 5 yıl boyunca aylık haber bülteni çıkarttık. 

İşyerimizden aldığım ikramiye ile küçük kasetli bir kamera alarak hafta sonları Çerkes düğünlerinde amatör çekimler yapmaya başladım. İlk uzun video çekimimi, 2 Ağustos 1992 tarihinde Eskişehir Kafkas Kültür Derneği ve Oklubalı Köyü gençleri ile birlikte kendi köyümüzde düzenlenen, Abhazya şehidimiz Abağba Bahadır’ın da ünlü Nanikara şarkısını seslendirdiği ‘1. Halk Gecesi’nin tamamını kayıt altına alarak gerçekleştirdim.  

  

-Nart Ajans’ı kurarken hangi hedeflerle yola çıkmıştınız? Fikir nasıl oluştu, ajansın kuruluş sürecini anlatır mısınız? Nart Ajans’ta hangi hizmetler veriliyor ve kaç kişi emek veriyor? 

-Kendi bünyemizde arşiv oluşturuldu. Bu arşivi kayıt altına almak adına, 2003 yılında bölgeden haberler vererek yayın hayatına başladık.  

https://www.nartajans.net/ 

  Nart Ajans resmi olarak 2004 yılında ilk ofis açılışı ile çalışmalarına hız verdi. Yeğenim Nehuşe Bahtiyar Tandoğdu ile başladık. Ben haber topluyordum, o da siteye haberleri giriyordu.  

2004 – 2008 yılları arasında Türkiye genelinde yapılan şenlik ve festivallerde stand açarak Çerkes kültürüyle ilgili hediyelik eşya, kitap ve çeşitli malzemeler sergiledik. Bu şenliklerde hemşerilerden alınan telefon numaraları ile kısa mesaj hattı kuruldu. Çerkes kültürü ile ilgili haber ve etkinlikler kısa mesaj olarak gönderilmeye başlandı. 2006 yılından itibaren her yıl Adigece ve Abazaca 365 yapraklı takvim dağıtımı yapılmaya başlandı. Takvimler Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerine ulaştı ve olumlu tepkiler aldı. 

2014 yılı için de çok özel bir takvim seti hazırlandı ve hemşerilerin beğenisine sunuldu. Takvim seti çalışmaları her yıl düzenli olarak devam etmeye başladı. 

Nart Ajans ayrıca Abhazya, Adigey ve Türkiye’de profesyonel video ve fotoğraf çekimleri yapmaktadır. Yapılan çekimler ve haber içerikleri Internet sitesi ve sosyal medya platformlarında yayımlanmaktadır. Çekimlerimizi Nart Ajans’ta oluşturduğumuz ekip ile gerçekleştiriyoruz. Ajansımızda bir muhabirimiz ile kamera, drone kullanan ve fotoğraf çeken elemanlarımız mevcut. Yaz aylarında gerçekleşen yoğun çekimlerimizde, Anadolu Üniversitesi’nin iletişim bölümünde okuyan Çerkes kardeşlerimizi Nart Ajans bünyesinde çalıştırarak onlara destek oluyoruz.  

  

-Eskişehir’le sınırlı kalmayan bir yelpazeye açıldınız? Bu süreç nasıl gelişti? 

Eskişehir’le sınırlı kalmadık. Nart Ajans her yerde! 2000’li yıllarda Kafkasya’dan Türkiye’ye gösteri için gelen halk dansları ekiplerinden Kabardinka ve Nalmes’in Türkiye turnesinde Nart Ajans ekibi olarak çekimler yaparak ve kültürümüzü yansıtan objelerden oluşan standlar açarak hizmet verdik. Yaklaşık 20 ilde ajansımızı hemşerilerimizle tanıştırdık.  

Nart Ajans olarak Türkiye genelinde Çerkes düğünlerimizde video ve fotoğraf çekimleri yaparak hemşerilerimizle olan diyaloglarımızı artırdık. Derneklerimiz bünyesinde yapılan şenliklerde profesyonel çekimler yaparak ve bu çekimleri Kafkasya’da Adigey Televizyonu’na ulaştırarak yayımlanmasını sağladık.  

Çekimlerimi drone ve farklı açılara yerleştirilmiş full HD kameralar kullanarak, sosyal medyada ve YouTube kanalımızda paylaşıyoruz.  

  

-İlginç anlar da yaşanmıştır mutlaka… İlk aklınıza gelenleri sorsak… 

-İstanbul Adige Xase – Çerkes Derneği’nin Sadabat Kültür Merkezi’nde 2016 yılında gerçekleştirilen sezon finalinde, değerli ses sanatçımız Gülcan Altan hanımefendi, sahnede çekim esnasında yanıma gelerek “Kaçıncı kez videomu çekiyor” deyip sarılarak ve seyirciye alkışlatarak bizi onore etmişti.  

https://www.youtube.com/watch?v=gSmgwAbTKqU&t=1s 

Türkiye Dostluk Kulüpleri platformunun 13-17 Nisan 2016 tarihleri arasında İsrail’de düzenlediği gezinin çekimlerini yapmıştık.  

Çerkeslerin yoğunlukta yaşadıkları Kfar-Kama Köyü’ndeki hemşerilerimiz ile tanıştık ve evlerinde kaldık. Hafta sonu düğüne denk geldik ve İsrail’de de bir Çerkes düğününü çekmiş olduk. 

  

-”Çerkes Hediye Seti”nin 2022 yılı için hazırlıkları başladı mı? 

-Her yıl olduğu gibi bu sene de “Çerkes Hediye Seti” hazırlıklarına başladık. Aralık ayının ilk haftası bitmiş olacak. Bu seneki takvim çalışmasında kültürümüzden eski resimlere yer verdik. “2022 Çerkes Hediye Seti”nde yer alan ajanda, Çerkes motifli kalem ve 6 yapraklı özel hazırlanmış takvimimiz, yılbaşından önce dağıtıma başlayacak. 2004 – 2022 yılları arasında hiç ara vermeden 18 yıldır bu çalışmamızı devam ettiriyoruz. 

  

-Gelecekle ilgili farklı projeleriniz var mı? 

Nart Ajans hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmaya çalışıyor. Nart Ajans bünyesinde genç dinamik güzel projeler sunan değerli ekip arkadaşlarımızla bir aile ortamında güzel işler yapabilme arzusundayız. Öncelikle ekibimi kutluyor, onlara çok çok teşekkür ediyorum. 

Nart Ajans, Çerkes toplumuna katkı sağlamayı, profesyonel işler yapmayı arzu ediyor. Öncelikle Internet ortamında 24 saat Kafkasya ve Türkiye’de oluşan gelişmelerden sıcak haberler vermeyi, kültürümüzün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalar yapmayı arzu ediyoruz. 

  

-Çok teşekkür ediyoruz sorularımızı yanıtladığınız için. 

-Bize bu röportaj için imkân sağlayan Jineps gazetesi yayın kuruluna şükranlarımızı arz ediyorum. 

“Birlikteysek güçlüyüz.” 

Serap Canbek
Serap Canbek
İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümündeki tahsilinin ardından sigorta sektöründe çalıştı. 2011 yılından beri Jıneps gazetesinde yayın kurulu üyesidir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yeryüzünde güçlü izler bırakan kadın: Şamirze Ludmila

Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’daki binasının önüne 1994 yılında dikilen ve Avrupa Birliği’ni sembolize eden heykeli yapan sanatçı Ludmila Tcherina’nın babasının Çerkes olduğunu tesadüfen öğrenip de...

Sürdürülebilir kültürel miras

Sürdürülebilir kültürel miras Çocuklar, bir halkın kimliğini ve kültürünü yansıtan anadilleriyle kimlik kazanır ve sosyalleşir. “10 sene sonra bulamayacağımızı düşündüğümüz Adıgabze çocuk seslerini kayıt altına...

Savaşa dair iki film

Abhazya Savaşı’nın 30. yılında, Gürcistanlı yönetmen ve senaryo yazarı Nana Janelidze’nin “Devam Et Lisa” ve Tiflis’te yaşayan Abaza yönetmen Anna Dziapşipa’nın “Sınır Çizgisinde Otoportre”...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img