70 illüstrasyon hikâye

0
930

Daha önce “Bi Tur Versene”,  

“İstanbul Bisiklet Rehberi: Sana Dün Bir Seleden Baktım Aziz İstanbul”, “Miş’li Geçmiş Zaman Toplumsal Tarih Çizimleri” adlı kitapları yayımlanan  

yazar-çizer, bisiklet sever Aydan Çelik’in yazdığı “Bisiklet Manifestosu”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (Kültür A.Ş.) Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı 

Tanıtım yazısı

Bisiklet Manifestosu, Aydan Çelik’in bisiklete yazdığı aşk mektubudur. 

İki tekerli bu basit nesne, iki yüz yıldır sanatçılara, edebiyatçılara, bilim insanlarına, öncülere ilham veriyor. 

Manifesto’da Yunus Emre’den Nâzım Hikmet’e, Orhan Veli’den Sait Faik’e, Fatma Aliye’den Ahmet Hamdi Tanpınar’a, Salvador Dali’den Zeki Müren’e, Neşet Ertaş’tan Âşık Veysel’e dünyada iz bırakmış birçok insanı bulacaksınız. 

Bisikletin Bağdat’ta Şehrazat, Roma’da Spartaküs, İspanya’da Don Kişot, Galata Kulesi’nde Hezârfen, yokuşlarda Sisifos, Bolu’da Köroğlu, İstanbul tepelerinde Yahya Kemal olduğunu göreceksiniz. 

Küçük Prens ile önyargılarınızı, John Lennon ile hayata dair planlarınızı, Godot ile beklentilerinizi, Themis ile adaleti sorgulayacaksınız. 

Karagöz ile muhabbete, Evliya Çelebi ile keşfe, Hemingway ile şenliğe, Schopenhauer ile sükûnete, Hoca Nasreddin ile tevazuya, Prometheus ile ışığa, Dadaloğlu ile özgürlüğe davet edileceksiniz. 

Bisiklet Manifestosu, 70 illüstrasyona eşlik eden 70 hikâyesiyle bisikletin sadece bisiklet olmadığını bir kez daha hatırlatıyor. 

Sunuş yazısından

 

“Bisiklet” gerek dünyada gerekse memleketimizde yükselen bir değer. Koca bir kültür. Üstelik İstanbul bu kültürün Türkiye’deki çıkış noktası, mihenk taşı. Örneğin ilk Türkçe bisiklet seyahatnamesini yazan Ahmet Tevfik’in 1900 yılında bir arkadaşıyla birlikte Galata rıhtımından yola çıktığını biliyor muydunuz? Ya da Tarabya’da düzenlenen ilk bisiklet yarışlarını? Açıkçası ben bu kitapla öğrendim bu değerli bilgileri. Bisiklet konusunda hayranlık duyduğum, takip ettiğim Aydan Çelik’in İBB Yayınları’ndan çıkan Bisiklet Manifestosu kitabı özel bir çalışma olmuş. Manifesto, 70 maddeden ve bu maddelere eşlik eden çizimlerden oluşuyor. Ve bu madde-çizimlerin arasında çokça İstanbul var. Değerli bilgileri eğlenceli çizimlerle anlatıyor kitap. Bence elimizden düşüremeyeceğimiz bir eser… 

İstanbul ve bisiklet birbirlerine çok yakışıyor… 

Bisiklet Manifestosu’nda emeği geçen herkese, tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İyi okumalar diliyorum…  

Sevgi ve saygılarımla 

Ekrem İmamoğlu 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz