Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

59 milyon insan yerinden edildi

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan açıklamada, geçen sene 59,1 milyon insanın çatışma ve aşırı hava olayları nedeniyle ülke sınırları içerisinde evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi. Rakam 2020’de kaydedilenden dört milyon kişi daha fazla. 

Ülke İçinde Yerinden Edilme İzleme Merkezi’nin (IDMC) küresel raporuna işaret edilen açıklamada IOM, raporu afetlerden ve diğer krizlerden etkilenen toplulukları desteklemede organizasyonlar, insani yardım kuruluşları ve hükümetler için değerli bir araç olarak nitelendirdi ve ekledi: “İnsani yardım ve temel hizmetlerin insanların en çok ihtiyaç duyduğu yerlere ulaşmasını sağlamak için insan hareketliliği eğilimlerini anlamak, yönetmek ve bunlara uyum sağlamak hayati önem taşıyor.” 

Son 15 yılda, ülke sınırları içinde evini terk etme nedenlerinin büyük çoğunluğunun afetlerin etkisi nedeniyle gerçekleştiği bildirildi. Buna göre afetler, yerinden edilme konusunda çatışma ve şiddetten daha çok tetikleyici unsur oldu. 

Rapordaki verilere göre, Türkiye’de 2008 ve 2021 tarihleri arasında deprem nedeniyle 292 bin kişi, orman yangınları nedeniyle 81 binin üzerinde kişi ve sel nedeniyle de yaklaşık 26 bin kişi yerinden oldu. (Yeşil Gazete) 

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img