Petersberg İklim Diyaloğu Konferansı

0
685

17-19 Temmuz tarihlerinde Berlin‘de düzenlenen ‘Petersberg İklim Diyaloğu Konferansı‘na katılan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Dünyanın yarısı sel, kuraklık, olağanüstü fırtınalar ve orman yangınlarının yaşanabileceği tehlike bölgelerinde bulunuyor. Buna rağmen fosil yakıt bağımlılığımızı desteklemeye devam ediyoruz” dedi. 

  

“Bir seçimimiz var: Topluca harekete geçmek veya toplu intihar” 

Son iki haftadır Avrupa‘yı etkisi altına alan sıcak dalgası ve orman yangınlarının sürdüğü, sıcaklıkların yer yer 50 dereceye yaklaştığı bir ortamda konuşan Guterres, konferansa katılan 40’dan fazla çevre ve iklim değişikliği bakanına hitap etti: “Bir seçimimiz var: Topluca harekete geçmek veya toplu intihar. Geleceğimiz bizim elimizde” 

Guardian‘ın aktardığına göre, Guterres, gelişmekte olan ülkelere iklim hedeflerini uygulamak için mali destek sağlaması gereken gelişmiş ülkeleri ve bu ülkelerin kalkınma bankalarını da eleştirdi, bu kurumların amaçlarına uygun şekilde hareket etmediklerini ve bir an önce iyileştirilmeleri gerektiğini söyledi. 

  

COP27’ye hazırlık 

Konferans, kasım ayında Mısır’da yapılacak COP27 konferansına hazırlık olarak gerçekleştiriliyor. 

Geçen yıl İskoçya‘nın Glasgow kentinde gerçekleştirilen COP26 İklim Değişikliği Konferansı’nda dünya liderleri küresel sıcaklıkların 1,5 dereceyi aşmaması konusunda anlaşmaya varmıştı, ancak uzmanlar bunun için ülkelerin taahhüt ettiği adımların yetersiz olduğuna dikkat çekmişti. 

Tüm katılımcı ülkelerin bu yıl sera gazı salımlarını azaltmak ve “net sıfır emisyona” yönelik yol haritalarını çizecek planlarını açıkladı.  

(Yeşil Gazete) 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz