Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Söğütlüçeşme talan ediliyor’

Kadıköy’ün son yeşil alanlarından Söğütlüçeşme Tren İstasyonu’nda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) “Söğütlüçeşme Viyadük ve Çevre Düzenleme İşi” adını verdiği AVM ve otopark projesinin yapılmasına karşı yaşam savunucularının tepkisi sürüyor.  

Doğanın Çocukları, 22 Ağustos’ta Söğütlüçeşme’deki proje alanında basın açıklaması yaptı. 

Projede yer alan Akfen Holding ve Fıratcan İnşaat’ın geçen günlerde yapmış olduğu; viyadüklerin altında yeme-içme, kültür-sanat alanları oluşturacağı yönündeki açıklamaya dikkat çeken Doğanın Çocukları şu açıklamalarda bulundu: 

“Bahsi geçen bu alanda 118 dükkân ve 443 kapasiteli otopark inşa edilecek. Böylelikle Söğütlüçeşme’de açık alan AVM yapılmış olacak. 

Bölgede halihazırda bir trafik sorunu var iken otopark açılması demek, birçok aracın daha bu alana yönelerek hem var olan trafiği arttırması hem de bu durumun gürültü kirliliğine sebep olması demektir. 

Haydarpaşa Garı’na alternatif olarak tasarlanmaya çalışılan Söğütlüçeşme Projesi’nde kamu kaynakları sermayenin çıkarını merkeze alarak talan ediliyor. 

Alternatifi olarak tasarlandığı yerin sahip olduğu fonksiyonları karşılayamayacağı ortada. Her geçen gün etkisini daha çok hissettiren ekonomik kriz varken bu projenin hayata geçirilmesi demek bölgede çalışan birçok insanın işinin son bulması anlamına gelecek. Bunun yanı sıra kent merkezlerinde bulunan yeşil alanlar, tüm canlıların ve insanların daha aktif bir şekilde kullanabileceği alanlar olmalıdır.” 

Kadıköy’ün AVM ve betona değil, deprem toplanma alanlarına, yeşil alanlara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Doğanın Çocukları, yeşil alanı savunmanın sadece Söğütlüçeşme’de ya da Kadıköy’de yaşayan insanların değil, tüm İstanbul halkının ve ranta karşı yeşil alanları savunan üniversite öğrencilerinin de görevi olduğunu belirtti ve taleplerini şöyle sıraladı: 

-Kadıköy Belediyesi‘nin ise konuya müdahil olarak 3194 no’lu yasanın 32. maddesini uygulaması gerekmektedir. 

-Ruhsatsız inşaat bir an önce mühürlenmeli ve ceza kesilmelidir. 

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img