‘Kafkasyalılar cephede birbirlerine karşı savaşıyor’

0
240

Kabardey-Balkarlı aktivist İbrahim Yağan, seferberlik kararının Çerkeslere olan yansımalarını değerlendirdi. 

“Cherces” isimli YouTube kanalı üzerinden açıklama yapan Yağan, Rusya yönetiminin belli bir kesimi askere alacağını ilan ettiğini, ancak Kafkasya’da hasta ve engelli kişilerin cepheye gönderildiğini belirtti.  

Çerkeslerin diğer halklara göre yoğun olarak askere alındığını anlatan Yağan, Kabardey-Balkar’da yakın geçmişte 300 gencin İnguşetya’ya götürüldüğünü açıkladı. 

Kabardey-Balkar yönetimini eleştiren Yağan, “300 acemi askerin karşısına geçen Kabardey-Balkar Cumhurbaşkanı Kazbek Kokov, kahramanlık söylemleriyle savaş naraları atıyor. Bunu dinlediğim zaman atalarım ve halkım adına utanç duydum. Çerkesler ne zaman başka bir ülkeyi işgal edip hasta, çocuk ve yaşlıları öldürdü? Tarihte bunun bir örneğine bile rastlanamaz. Ayrıca askere gönderilen gençlerimizin haline bir bakın. Onların üstü başı bile cepheye gönderilmek için uygun değil” ifadelerini kullandı. 

Kafkasyalıların cephede birbirlerine karşı savaştırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Yağan, “Osmanlı-Rus Savaşları’nda her iki tarafta da Kafkasyalılar karşı karşıya getirilerek birbirine kırdırıldı. Bugün yine aynı senaryo gündeme geldi. Gençlerimiz hem Ukrayna tarafında hem de Rusya tarafında savaşıyorlar. İnsanlarımızın yiğitlik ve kahramanlık propagandasıyla bu kirli savaşta kırdırılma planını düşündükçe kalbim daralıyor. Bu senaryoya hep birlikte karşı koymalıyız” dedi. (Ajans Kafkas) 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz