Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Akademisyenlere iftira, hakaret ve baskı

Rusya Bilimler Akademisi Kabardey-Balkar Bilim Merkezi Beşeri Araştırmalar Enstitüsü (KBIGI RAS) araştırmacılarından Sevatlana Alkhasov, Madina Xakuşeva, Ruslan Taziev ve Timur Aloev, aleyhinde sosyal ağlarda takma adlarla iftira niteliğinde yalan haber ve makalelerle bir kampanya başlatıldı. Güvenlik güçleri, akademisyenlerin evlerinde ve enstitüdeki ofislerinde arama yaparak, mesleki ve kişisel materyallerine el koydu. 

Kabardey-Balkarlı insan hakları aktivistleri, aydın ve sanatçılardan oluşan bir grup, 18 Kasım’da bir bildiri yayımlayarak, “Güvenlik güçlerinin KBIGI RAS çalışanlarına uyguladığı ‘yasadışı baskı’nın sorumlularının bulunması” için çağrı yaptı. 

Bildiride, KBIGI RAS’a karşı yürütülen iftira kampanyasının faili olan isimlerin belirlenmesi talep edilirken, bu eylemlerin iftira, hakaret, nefret ve düşmanlığa teşvik gibi suç unsurları barındırdığı belirtildi. Bildiride ayrıca, “Ulusal aydınlar topluluğunun en iyi temsilcilerini ve enstitüyü planlı bir şekilde itibarsızlaştırmak, Kabardey-Balkar’ın iki yerli halkına (Kabardeyler ve Balkarlar) onarılamaz zararlar verebilir” ifadesi yer aldı. 

Kabardey-Balkar Cumhurbaşkanı Kazbek Kokov, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Hükümeti Başkanı Ali Musukov, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Tatyana Yegorova, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Savcısı Nikolay Khabarov, Kabardey-Balkar FSB (Federal Güvenlik Servisi) Başkanı Sergey Voronin ve Kabardey-Balkar Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Vasily Pavlov’a yapılan çağrıda imzası bulunanlar: 

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeri Hatajuko, Siyasi Baskı Mağdurları Dernekleri Kabardey-Balkar Şubesi Başkanı Marx Şahmurzov, Adige Kamu Dernekleri Koordinasyon Konseyi Başkanı Aslan Beşto, İnsan hakları aktivisti Olga Beretova-Efendiyeva, Kabardey Halkı Yaşlılar Konseyi Başkanı Hüseyin Gazov, “Xabze” Sivil Toplum Örgütü Başkan Yardımcısı Azamat Şormanov, Ali Şogentsukov Hayır Vakfı Direktörü Leonid Shogetsunkov, “Jılebze Sivil Toplum Örgütü Başkanı Zaur Jemukhov, Yeleonora Kharayeva, Anzor Kuşhabiyev, Maryam Bagova, Zaurbek Kojev, Ruslan Tsırım ve Arsen Guçapş. 

Yazarın Diğer Yazıları

Лауызгæнæнтæ æмæ Астæумархо

Ирон адæмон æгъдæуттæ - 24 Ирон адæмон æгъдæуттæ - 24 Марходарæнты рæстæджы-иу мæрдтæн цалдæр хатты скодтой фынджыдзæгтæ. Сæ иу уыди Лауызгæнæнтæ. Лауызтæ кодтой дыууæ хатты...

Хъуамæ Æнцой Кæнæм Æгъдауыл

Ирон адæмон æгъдæуттæ - 23 Адæймаджы зæрдыл арæх æрлæууынц советон дуджы азтæ. Цъыф сыл цасфæнды фæкалæнт, фæфауæнт сæ, уæддæр, цы уыдысты, уымæй баззадысты. Рæстаг фæллойгæнæджы...

КIэлэеджакIохэм ягъэмэфэ спартакиад

Адыгеим щыщ спортсменым шъхьафит бэнакlэмкlэ Урысыем икlэлэеджакlохэм яя Хll-рэ гъэмэфэ спартакиадэ ифинал тыжьын медаль къыщихьыгъ. Хэгъэгум ишъолъыр 50-мэ къарыкlыгъэ, илъэс 18-м нэс зыныбжь пшъэшъэжъые, шъэожъые...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img