HEM bünyesinde Adigece kursları başladı

0
576

Bursa il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Eğitim Genel Müdürlüğü’nün Adigece modülünde yer alan A1 seviyesinde eğitim için açılması planlanan 4 adet Adigece dil kursunun “öğretici sınavı”, 13 Aralık’ta Nilüfer Halk Eğitim Merkezi’nde (HEM) yapıldı. 11 öğretmenin başvurduğu sınava 9 öğretmen katıldı. 2 öğretmen ise COVID-19 nedeni ile sınava giremedi. Sınava giren öğretmenlerin tamamı başarılı oldu. 

Sınav komisyonunda, sivil toplum örgütleri adına Ahmet Cevat Benk, Uludağ Üniversitesi adına Prof. Dr. Bekir Parlak, Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü adına Arzu Ayyıldız, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına Ali Rıza Alan, Bursa Nilüfer Halk Eğitim Müdürlüğü adına Alaattin Sarı yer aldı. 

Sinop HEM işbirliği ile Sinop’ta açılması planlanan A1 düzeyi Adigece kursu, 19 Aralık’ta başladı. 

Eğitmenliğini Sinop Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Ergün Kaynar’ın yaptığı kurslar pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yapılıyor.  

Sinop Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde verilen kurslara Sinop Halk Eğitim Müdürlüğü’nün web sitesinin “kurs online “ bölümünden 22 kişi kayıt yaptırdı. 

Samsun’da HEM işbirliği ile açılması planlanan 6 adet Adigece sınıfından biri Atakum İlçesi Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda, diğeri İlkadım Halk Eğitim Merkezi’nde başladı. Diğer 4 sınıfta eğitim, sertifikalı öğretmenlerin aynı anda MEB’de çalışması ve ders saatlerinin dolu olması nedeni ile gerçekleştirilemedi. Çalışmalar devam ediyor. 

  

Herhangi bir halk eğitim merkezine minimum 12 öğrenci (kursiyer) başvurursa, ilgili kurum sitesine ilan koyuyor, açılacak sınıf için sertifikalı öğretmen ya da Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu öğretmen arıyor. İlan 7 gün yayında kalıyor. 7 günün sonunda başvuru olmazsa bu defa aynı süreyle öğretmen ilanı verilerek sınav tarihi belirtiliyor. Sonra Milli Eğitim Müdürlüğü kurumlara yazı yazıp, Adigece bilen komisyon üyesi arıyor. Sınav sonucunda başarılı olan öğretmenlerden en yüksek puanı alanlar açılacak sınıflarda eğitim veriyor.

Haber: Ahmet Cevat Benk 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz