Atalarının soyadını geri aldı

0
300
Yavuz Kuadzba (sağda) ve Hasan Enes Ağır

Eskişehir’de yaşayan Kafkasya kökenli Yavuz Yılmaz isimli vatandaş, soyadını ailesinin 1800’lü yıllarda Kafkasya’da kullandığı soyadıyla değiştirmek için 15 Aralık 2022’de Eskişehir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davayı kazanarak ‘’Kuadzba’’ soyadını resmen kullanmaya başladı.

Eskişehir 3.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararından sonra büyük mutluluk yaşayan Yavuz Kuadzba, yıllardır hayalini kurduğu bu değişiklikle ilgili süreci şöyle anlattı: ‘’1860’lı yıllarda Türkiye’ye sürgün edilen Abhaz bir ailenin torunuyum. Atalarımızın Anadolu’ya gelmeden önce kullandığı aile isimlerimiz, burada farklı soyadlarıyla değiştirilmiş. Uzun yıllardır, atalarımın kullandığı aile adımızı resmi soyadım olarak kullanma hayalim vardı.

Geçtiğimiz yıl konuyla ilgili avukatım Hasan Enes Ağır’a danıştım ve o da bunun imkânsız olmadığını söyledi, dava açtık ve kazandık. Kuzey Kafkasya’dan Türkiye’ye sürgün edilen halklar olarak bizler birbirimizi hâlâ Kafkasya’da kullanılan aile isimlerimizle tanır, kendimizi de öyle tanıtırız. Mahkemenin aldığı bu kararla da zaten fiiliyatta uygulanan bir durum resmiyete dökülmüş oldu.’’

Kendisi de Abhaz kökenli olan Kuadzba’nın avukatı Hasan Enes Ağır ise davanın Abhaz toplumunda diğer insanların kendi aile tarihlerini keşfetmeleri ve kültürel kimliklerinden gurur duymaları için ilham verici bir örnek olabileceğine dair umutlarını dile getirdi.

Ağır, “Bu davada yer almaktan mutluluk duyuyorum ve umuyorum ki kültürel mirasımızı korumanın ve atalarımıza saygı göstermenin önemini hatırlatması için hepimize bir örnek olacaktır, soyadlarımız tarihimizle derinlemesine ilişkilidir ve bu tarihi yaşatmak bizim sorumluluğumuzdadır” ifadelerini kullandı. (eskisehir.net)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz