Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Soykırımdan kaçan Adıyamanlı komünist

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nazi karşıtı direnişin sembol isimlerinden Misak Manukyan’ın, Paris’te Marie Curie, Pierre Curie, Victor Hugo, Alexandre Dumas gibi ünlülerin anıt mezarlarının bulunduğu Panthéon’a defnedileceğini açıkladı.

Macron, cesaretiyle övdüğü Manukyan’ın “Fransa’nın evrensel değerlerini temsil ettiğini” belirtti.

Manukyan, Panthéon’a gömülen hem ilk yabancı hem de ilk komünist direnişçi olacak. Manukyan’la beraber eşi Mélinée de Ivry-sur-Seine Mezarlığı’ndan alınarak Panthéon’a defnedilecek.

 

Kurşuna dizilmişti

Ermeni Soykırımı’ndan kaçtıktan sonra 1925’te Fransa’ya yerleşen Manukyan, daha sonra 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgaline karşı mücadele eden komünist direnişe katıldı. 1943’te Fransa’daki Alman kuvvetlerine saldırılar ve sabotaj eylemleri gerçekleştiren ve yabancı savaşçılardan oluşan bir direniş grubuna liderlik etti.

Manukyan, 21 Şubat 1944’te Naziler tarafından kurşuna dizildi.

 

Yetimhanede büyüdü

1906’da Adıyaman Besni’de dünyaya gelen Misak ve ağabeyi Garabed’in dışında, ailenin diğer fertleri Ermeni Soykırımı sırasında öldürüldü.

Bölgede bir süre ailesinin tanıdığı bir Kürt ailenin himayesinde yaşadıktan sonra savaşın bitmesinin ardından kardeşiyle birlikte Fransız yönetimindeki Suriye’de bir yetimhaneye gönderildi. 1925’te Fransa’ya göçtü. Citroen fabrikasında çalışmaya başlayan, şair kimliğiyle de tanınan Manukyan, edebiyatla ilgili bir dergide Ermeni kültürünün korunmasına dair çalışmalar da yaptı.

Manukyan ve arkadaşlarının direnişini anlatan, Robert Guédiguian’ın yönetmenliğini yaptığı “L’Armée du crime” filmi 2009’da gösterime girmişti.

Manukyan, 2. Dünya Savaşı’nın bitişinin 80. yıldönümü nedeniyle düzenlenen bir dizi etkinlik kapsamında, 21 Şubat 2024’te devlet töreniyle defnedilecek. (Euro News)

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img