Rojavalı kadınlar, forumda buluştu

0
220

Kongra Star Kadın Örgütleri Konfederasyonu, Demokratik Birlik Partisi ve Gelecek Suriye Partisi kadın meclislerinin, Lozan Antlaşması’nın 100. yılı nedeniyle Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nde (Rojava) düzenledikleri forum, 15 Temmuz’da gerçekleştirildi.
19. yüzyılın ikinci yarısı ile 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşanan katliam ve soykırımlara, bölge halkları aleyhine yapılan antlaşmalara ve Lozan Antlaşması’nın sonuçlarına ışık tutulan forumda konuşan Ermeni Kadınlar Birliği Başkanı Anahit Kasabian, Lozan Antlaşması’nın Kürtler, Ermeniler, Süryaniler ve Ezidiler de dahil olmak üzere bölge halklarını yok etmek için yapıldığını kaydetti.

Çerkes kadınlarından destek var

“Lozan’ın halklara yönelik soykırımını ve bölme politikasını kadınların gücü ve dayanışmasıyla yeneceğiz” sloganıyla düzenlenen forumda Çerkesler adına konuşan Hind Daristani, bölgenin bölünmesine ve nüfusunun yerinden edilmesine yol açan Lozan Antlaşması’na karşı Çerkes kadınlarının da birleşeceğini vurguladı.
Forumda Ezidileri temsil eden Shammolu Hadiya, Lozan Antlaşması’nın senaryosunun bölge halkına karşı tekrarlanmaması için kadınlara birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Haber: Serap Canbek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz