Siyasi tutsaklardan mesajlar

0
54

Görülmüştür Kolektifi ile Redfotoğraf grubunun birlikte hazırladığı “Karanlıkta Kahkaha” sergisinin açılışı 22 Eylül’de Karşı Sanat’ta yapıldı. 

Uzun yıllar siyasi mahpuslarla dayanışan Görülmüştür Kolektifi ve objektiflerini sosyal sorunlara çevirmeleriyle tanınan Redfotoğraf Grubu’nun düzenlediği sergi; içlerinde yazarların, şairlerin, ressamların, mimarların yer aldığı mahpuslar ile farklı coğrafyalarda yaşayan fotoğrafçıların imgelerini buluşturuyor.  

Sergiyle ilgili çağrıda, “İçerisi ve dışarısı arasında ayrım bu kadar belirsizleşmişken dünyadan sürgün edilmeye çalışılan insanların, her gün yeni dünyalar açan yaşam bilgisine kulak vermeye davetlisiniz” deniyor. 

“Karanlıkta Kahkaha” sergisini gezmek isteyen sanatseverleri salonun girişinde karşılayan afişte, “Dışarısı dar, sokaklar sıkışık, meydanlar boş. Düşünce dünyası soluk kesici bir sessizliğe batmış. Arkadaşlarımız eksik, neşemiz de. Sanatın ve siyasetin vasatlığı çöktü üzerimize. Şikâyet etmek gibi olmasın! İçeride olmanın zorluğunu yaşayan bilir ama buralar da pek havadar değil. İçerisi ve dışarısı arasında ayrım bu kadar belirsizleşmişken, sana yeniden seslenme gereği duyduk…” şeklinde bir not yer alıyor. 

Sergi 21 Ekim’e kadar açık… 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz