Avustralyalılar, ‘Mecliste Yerli Sesi’ istemiyor

0
44

60 bin yıldır Avustralya’da yaşayan Aborjinler ve Torres Boğazı Adalıları topluluklarına daha fazla siyasal hak tanınması için yapılan referandumdan yüzde 61 oranında ‘hayır’ oyu çıktı. “Mecliste Yerli Sesi” başlıklı referandumda, Avustralya’nın yerli halklarını etkileyen yasalar ve kamu politikaları konusunda parlamentoya tavsiyelerde bulunmak üzere bir danışma konseyi oluşturulması tasarısı da reddedildi.

14 Ekim’de düzenlenen referandumun sonuçlarına göre, ülkenin yaklaşık yüzde 61’i “hayır” oyu kullandı. Ülkedeki Aborjin liderler, referandumdaki başarısızlığın yasını tutmak için “sessizlik haftası” ilan etti.

Başbakan Antony Albenese ise oylamadaki başarısızlıkta “kendi payına düşen sorumluluğu” kabul ettiğini ve yerli toplulukların çoğunlukta olduğu uzak bölgelerde, ülkenin geri kalanının aksine güçlü bir “evet” oyu kullanıldığını söyledi.

Başbakan, muhalefetteki Liberal Parti’nin karşı çıktığı referandum için “evet” kampanyası yürütmüştü.

Aborjinler ve Torres Boğazı Adalıları, yaklaşık 984 bin kişilik bir nüfusla Avustralya nüfusunun yüzde 3,8’ini oluşturuyor. Kıtanın yerli vatandaşları, yaklaşık 60 bin yıldır aynı topraklarda yaşıyor, ancak anayasada adları geçmiyor ve sosyoekonomik verilere göre ülkedeki en dezavantajlı insanlar konumundalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz