Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Şiddet çetelesi

Erkekler Eylül 2023’te en az 42 kadını öldürdü. Eylül ayında en az 20 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı. Erkekler, en az 66 kadına şiddet uyguladı, en az 11 kadını taciz etti. Eylül’de erkekler en az 4 kadına tecavüz etti. Eylülde erkekler, 66 kadını seks işçiliğine zorladı.

Erkekler 13 kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, 3 kadını “kıskandığı”, 4 kadını “ekonomik taleplerini karşılamadığı” için öldürdü. Erkeklerin 22 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

29 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi; 1 kadını arkadaşı, 1 kadını korucu, 9 kadını oğlu, damadı, kardeşi gibi erkekler öldürdü. 2 kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

30 kadın ev içinde, 9 kadın sokakta, 1 kadın bahçede, 1 kadın parkta, 1 kadın da otomobilde öldürüldü.

Eylülde kadınları öldüren en az 37 fail vardı. Sadece 14 fail tutuklandı. 7 fail intihar etti, 6 fail gözaltına alındı, 4 failin süreci ise “kaçtı” diye yansıdı. 6 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlerle ortaya koyduğu Erkek Şiddeti Çetelesi‘ne göre; 2023’ün ilk 9 ayında erkekler 247 kadını öldürdü, 56 kadını taciz etti, 578 kadına şiddet uyguladı, 12 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 254 kadını seks işçiliğine zorladı. 190 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı.

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img