Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’

İnsan hakları savunucusu ve yayıncı Ayşenur Zarakolu’nun ölümünün ardından, 2003 yılından bu yana düzenli olarak verilen “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” için seçimler yapıldı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi tarafından oluşturulan seçici kurul, “İnsan hakları ve barış için mücadelede ısrar” teması ile bu yıl; gazeteciler Çiğdem Toker, Metin Cihan ve Şano Ar Tiyatroda Sanat Topluluğu’na ödül verilmesini kararlaştırdı. Ödül töreni, 9 Mayıs’ta İHD’nin Beyoğlu’ndaki İstanbul Şubesi’nde yapıldı.

  1. Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’nün gerekçeleri şöyle açıklandı:

“Halen T24’te yazarlık ve Now TV’de yorumculuk yapan, ‘Kamu İhalelerinde Olağan İşler’ ve ‘Milletin Cebinden’ adlı kitapları yayımlanan Çiğdem Toker, uzun gazetecilik hayatı boyunca gazetecilik ilkelerinden ödün vermeden gerçeği halkla buluşturmayı başardı. Hakkında halen devam eden ceza ve tazminat davalarına rağmen geri adım atmayarak, halkın gerçekleri öğrenme hakkı, haber alma, haber verme özgürlüğünü sonuna kadar savunması nedeniyle de bu ödüle layık görüldü.

‘Bir gün ülkeme dönmek umuduyla yaşıyorum’ diyen Metin Cihan; Giresun’un Eynesil ilçesinde Rabia Naz adlı kız çocuğunun ölümüne dair araştırma ve haberleri üzerine hakkında soruşturmalar başlatılması ve haksız suçlamalara maruz bırakılması sonrasında yurtdışına çıkmak zorunda kaldı ve Sınır Tanımayan Gazeteciler’in desteğiyle Berlin’e yerleşti. Yurtdışında da gazetecilik faaliyetini sürdürdü. Siyasi ve ekonomik güç sahiplerinin örtbas etmeye çalıştığı suçları ve iktidarın yolsuzluklarını, kanun dışı eylemlerini açığa çıkaran araştırmacı gazetecilik faaliyetleri nedeniyle hakkında yeni soruşturmalar ve davalar açıldı, tutuklama ve yakalama kararları çıktı ancak geri adım atmadı ve bu nedenle ödüle layık görüldü.

Kürtçenin ve Kürtçe sanatın gelişmesi ve halkla buluşması için yola çıkan Şano Ar Tiyatroda Sanat Topluluğu, yasak ve engellemelere rağmen ‘Bijî Şanoya Kurdî, Bijî Zimanê Kurdî’ diyerek ısrarını sürdürdü ve seyircisi ile buluşmaya devam ederek ödüle layık görüldü.”

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img