Dansın büyüsü

0
49
Toplum olarak dans, kültürümüzün önemli bir parçası, kendimizi ifade etmek ve kültürümüzü tanıtmak için kullandığımız bir enstrüman. Mesleğim dans olsun çok isterdim, mümkün olmadı. Dans benim için bir gülümseme nedeni, vazgeçemediğim bir hobi. Eminim içinizde bilenler vardır; 29 Nisan Dünya Dans Günü. Bu kez sizlerle bu güzel günü paylaşmak istedim.
Dünya Dans Günü veya Uluslararası Dans Günü, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) ve UNESCO ortağı sivil toplum kuruluşu Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında tanıtılmıştır ve her yıl 29 Nisan’da kutlanmaktadır. Tarih, modern balenin yaratıcısı Jean-Georges Noverre’nin (1727-1810) doğum günü anısına ITI Uluslararası Dans Komitesi tarafından belirlenmiştir.
Her yıl, olağanüstü bir koreograf veya dansçı, tüm dünyada paylaşılan bir mesaj vermesi için davet edilir. Bu kişiler World Dance Alliance ve ITI Uluslararası Dans Komitesi işbirliği ile Uluslararası Dans Günü kurucu kurumu tarafından seçilir.

“2024 Yılı Dünya Dans Günü Bildirgesi

Tarih yazmaya bellek yetmez. Bir tiyatronun tarihi, her biri gibi, diğerlerinin de tarihidir; dans gibi bir sanatın nasıl farklı enlemlere göç edip geliştiğinin kanıtıdır.
Kraliyet Balesi’nin duvarları bu yolculuğu anlatan fotoğraflarla doludur; tarih, kahramanlarına seslenir ve Arjantin’de dans, bu isimlerle ışıldar.
Çoğu zaman kurumlar, geçmişin yankısıyla yüzleşmekten kaçınarak, yüzleri ve adları olmadan kendilerini sessiz bir anonimliğe kaptırırlar.
Arjantin dans konseyi gibi, ITI UNESCO tarafından teşvik edilen ve desteklenen kuruluşlar unutkanlığın önünde bir duvar gibi görev görür. Dans dünyasını zenginleştiren, gelecek nesiller tarafından duyulmayı hak eden ustaların, sanatçıların ve koreografların tarihini koruyup canlandırma kararlılığında hepinizin yanındayım. Biliyoruz ki bizler seyirci değil; sanat, onur ve fedakârlıkla yoğrulmuş bir geleceğin mirasçılarıyız ve yolumuz, sanat ve güzelliği olan sevgiden beslenir. Gelecek ve şimdiki zamanın cezbediciliğine rağmen, geçmişin sağlam temelleri olmadan, topraklarımızın bereketi olmadan dans ağacı yeşeremez. Kökler gelenektir ve aynı zamanda besindir.

Marianela Nunez (Dansçı)

Kendinize bir iyilik yapın ve dans yaşamınızın bir parçası olsun; sayesinde, başınıza ne gelirse gelsin, yaşama tutunmak, yeniden gülümsemek, baştan başlamak için bir sebebiniz oluyor. Mesleğiniz olması şart değil, inanın bana izleyicisi olmak bile işinizi görür. Tecrübeyle sabit, güvenin bana lütfen…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz