‘Turna’nın Dansı’nın yol haritası şekilleniyor

0
27

1864 Çerkes sürgününü konu alan “Turnanın Dansı Film Projesi”nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs’ta Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı Konferans Salonu’nda yapıldı.

“Onlar için mecburuz” başlıklı belgeselin gösterildiği etkinlikte, projede şimdiye değin kat edilen ve önümüzdeki aylarda izlenecek yola dair de bilgi verildi.

 

Gala 21 Mayıs 2025’te

“Turna’nın Dansı Film Projesi” ekibi, Türkiye dışındaki diaspora temsilcileri ile çevrimiçi bir toplantı yaptı. Toplantıya İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’nın değişik kentlerinden katılım oldu. Oldukça başarılı geçen toplantı sonunda film projesinin Türkiye dışındaki hemşerilerimiz tarafından desteklenebilmesi kapsamında bir çalışma komitesi için hazırlıklara başlanmasına, bu bağlamda ilk iş olarak ortak WhatsApp grubu kurulmasına, Amerika veya İngiltere’den dünya çapında ünlü bir oyuncunun küçük bir rolde de olsa projeye katılmasını sağlamak için araştırma ve ilişki bulma çabası içine girilmesine, ZDF başta olmak üzere Almanya’daki kamu yayın kuruluşları ile ortak yapımcı ilişkisine girmek için imkân ve referans aranmasına, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 21 Mayıs 2025 gününe planlanan ve yakında biletleri satışa çıkacak “Turnanın Dansı” gala etkinliğinin desteklenmesine, aynı gün Amerika ve Avrupa’nın uygun şehirlerinde eşzamanlı olarak gala etkinliklerinin tertiplenmesi için olanakların araştırılmasına karar verildi.

Proje koordinatörlüğünü Anıt Baba, yapımcılığını Filmfabrik, yönetmenliğini Serkan Acar’ın üstlendiği filmin senaryosu yazar Adnan Özveri’ye ait. “Turna’nın Dansı” 1864 yılında son kalan Çerkes köyünde savaşta kayıplar veren bir ailenin hikâyesini odağına alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz