Haberler

Jıneps Kasım 2019 sayısı yayında

Gazeteniz Jıneps'in yeni sayısı, "Kıyımdan övünç çıkarmak... “Teşekkür”ler Trump" manşeti ile yayında.

01 Kasım 2019, Cuma

Atalık mısıra davet

Bir grup arkadaşın bir araya gelerek oluşturduğu “Köstebek Kolektif”, yayınevi projelerini tarımsal üretimle desteklemek amacıyla birkaç yıldan beri yerli atalık tohumlarla, kimyasal ilaç veya suni gübre kullanmadan, kolektif olarak mısır ve fasulye üretiyor. ‘Mısır ektik, kitap biçiyoruz’ diyor.

03 Temmuz 2019, Çarşamba

DÖNÜŞ VE DİASPORA-ANAVATAN İLİŞKİLERİ KONFERANSI

2019 yılını “Dönüş ve Anavatanla İlişkiler Yılı” olarak belirlemiş olan, Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), “Dönüş ve Diaspora-Anavatan İlişkileri Konferansı ve Çalıştayı” düzenliyor.

28 Haziran 2019, Cuma

MARTİN KOÇESOKO İÇİN ÖZGÜRLÜK VE ADALET İSTİYORUZ!

KAFFED ve Çerkes STK'ları, Martin Koçesoko için ortak bir bildiri yayınlayarak kamuoyu ile paylaştılar.

20 Haziran 2019, Perşembe

Martin KOCHESOKO'ya Hemen Şimdi Özgürlük!

Eskı̇şehı̇r Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma DerneğIi, İstanbul BirleşIik Kafkasya Derneğİ, Kayserı̇ Kafkas Derneğİ, Samsun Bı̇rleşik Kafkasya Derneğİ, ŞImalı̇ Kafkas Derneği, Merzı̇fon Çerkes Kültür Derneğİ, Hannover Çerkes Kültür Derneğİ, Bremen Çerkes Kültür Derneği’nin ortak çağrısı… Martin KOCHESOKO'ya Hemen Şimdi Özgürlük!

18 Haziran 2019, Salı

Haziran '19 sayımız yayında

Sevgili dostlar, Jıneps Haziran 2019 sayısının PDF versiyonunun web sitesinde yayına konduğunu ve baskıya gittiğini bildirmek isteriz.

01 Haziran 2019, Cumartesi

“BİR DİLİN PEŞİNDE” Sergisi açıldı.

1990’lardan bugüne, Türkiye’de kültürel alanda verilen anadil mücadelesini konu alan “Bir Dilin Peşinde- 90’lardan Günümüze Kültürel Alanda Anadil Mücadelesi” Sergisi Karşı Sanat’ta açıldı.

23 Mayıs 2019, Perşembe

21 Mayıs Bilgisi ve Bilinci

21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün tarihi. 21 Mayıs, dili, kültürü ve kimliğinin geleceği konusunda kaygı duyan hemen her Çerkes için Çerkes tarihinin en önemli günlerinden biri.

16 Mayıs 2019, Perşembe

Tsitsekun'un 155. yılı: İnadına Adalet İstiyoruz

Çerkeslerin tarihi toprakları Çerkesya’dan sürülmelerinin üzerinden tam 155 yıl geçti.

01 Mayıs 2019, Çarşamba

ÇHİ’den ÇDP’ye... Hakaret ve karalama bir eleştiri yöntemi midir?

Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı sayın Doğan Duman'ın yürüttüğü seçim sürecini etkilememek açısından, Mart sayısı için hazırlanan ancak, Jıneps YK kararı ile yayınlanması yerel seçimler sonrasına bırakılan açıklamamızdır.

01 Nisan 2019, Pazartesi

Jıneps Gazetesi Nisan 2019 sayısı yayında

Sevgili dostlar, Jıneps Nisan 2019 sayısı PDF versiyonunun web sitesinde yayına konduğunu ve baskıya girdiğini bildirmek isteriz.

01 Nisan 2019, Pazartesi

Yaşanan, tüm Türkiye’nin bilmesi gereken bir hikâye. Tabii ki Çerkeslerin de...

Kayıp Bir Devrimin Hikâyesi: Bir Zamanlar Hasköy’de” kitabını, aslında tüm aileyle bir araya gelerek konuşmaktı amacımız ama gerçekleştiremedik ve iki ayrı buluşma oldu. Önce kitabın yazarı Faruk Eren’in annesi Elmas Teyze ve ablaları İkbâl ile Cemile Abla’yı ziyaret ettik evlerinde... İki gün sonra da İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabının yazım sürecini konuşmak üzere Faruk ile buluştuk.

01 Nisan 2019, Pazartesi

Hayri yok, devrim yok

80’li yılların sonlarında bir gazetenin düzeltme servisinde çalışırken tanıştık kitabın yazarıyla, Faruk’la. Pek çok ortak tanıdık vardı o zaman da ama bizi bir araya getiren, genelde mesleki ortaklığımız ve eylemlerdeki buluşmalarımız oldu. Bu defakiyse bir kitap...

01 Nisan 2019, Pazartesi

CHP'nin Kadıköy belediye başkan adayı, Jıneps'i ziyaret etti

CHP'nin Kadıköy belediye başkan adayı Jıneps'i ziyaret etti

03 Mart 2019, Pazar