Kafkasya’dan Kısa Kısa

0
940

Gürcü Kadınlar Haykırdı: “Gürcü Askeri Irak’tan Çekilsin” 

16 Haziran 2006 tarihinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bir araya gelen “Spravedlivost Partisi” temsilcisi yaklaşık 500 kadar kadın, Gürcü askerlerinin Irak’tan çekilmesi talebiyle gösteri yaptı. 

Gösteriye katılanlar, Gürcistan’ın Washington’u memnun etmek için askerlerini ölüme göndermemesi gerektiğini savundu. 

Bu yılın Mayıs ayı sonunda Gürcistan silahlı kuvvetlerinden 22.tabur 2.tugayı Irak’a gönderilmişti. Gürcü tugayı Irak’ta 6 ay süresince görev yapacak. Şu anda Irak’ta 850 Gürcü askeri bulunuyor.

 

Basayev Umarov’un Yardımcısı 

Çeçenya’da öldürülen isyancı lider Abdühalim Sadullayev’in yerine geçen Doku Umarov, yardımcılığına Şamil Basayev’i getirdi. Basayev’in Umarov’n yardımcılığına geçirildiği, Çeçen isyancılarla bağlantılı bir internet sitesinde yayınlanan bildiriyle açıklandı. 

Basayev ve Umarov’un isyancı hareketinin başına geçmek için birbirleriyle mücadele edebilecekleri yönde söylentiler çıkmıştı. Basayev, Rus askerlerinin 1996 yılında Çeçenistan’ı terk etmesinden sonra isyancı komutan Aslan Mashadov karşısında devlet başkanlığı yarışını kaybetmiş, ancak daha sonra Mashadov’un yardımcısı olmuştu. 

Umarov, geçen hafta yaptığı ilk açıklamada, saldırıları Rusya’nın geri kalanına da genişletme yemini etmişti. Umarov, isyancı güçlerinin saldırılarını askeri hedeflerle polis hedeflerine yoğunlaştıracağını, sivillere saldırmaktan kaçınacağını, sivillerin ancak kendilerine karşı olmaları halinde hedef olacaklarını açıklamıştı. 

 

Putin Dört Diplomat için İntikam İstiyor 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak’ta dört Rus diplomatı öldüren direnişçilerin yok edilmesi emrini verdi. Putin, operasyonu Rus özel kuvvetlerinin düzenlemesini istedi. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, çeçen militanlara yönelik sert tavrıyla tanınan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak’ta 4 Rus diplomatı kaçıran ve kafalarını keserek öldürenlerin yakalanıp yok edilmeleri yönünde talimat verdi. 

Irak’ta askeri bunmayan Rusya’nın lideri, bu operasyonu Rus ordusunun özel kuvvet askerlerinin düzenlemesini istedi. Daha önce Irak’ta Alman, İtalyan, Japon ve Türk vatandaşların da aralarında bulunduğu pek çok kişi kaçırılarak direnişçilerce öldürüldü; ancak bu eylemlere hiçbir ülke böyle yanıt vermemişti. Geçen hafta kaçırılan Rus diplomatların ise hafta sonu öldürüldükleri açıklanmıştı. Diplomatları kaçıranlar, Kremlin yönetimin Çeçenistan’dan askerini çekmesini talep etmişti. 

 

Kabardey-Balkar Hükümeti İstifa Etti 

Nalçik, 19 Haizran (Itar-Tass) Kabaredey-Balkar hükümeti 19 Haziran Pazartesi günü istifa etti. Cumhurbaşkanı Kanokov. Başbakan Gennady Gubin ve hükümetinin istifasını kabul ettikten sonra, Gubin’in yardımcısı Enver Chechenov’un yeni hükümet kuruluncaya kadar vekil olarak görevi üstleneceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Kanokov Andrey Yarin’ı yeni başbakan olarak aday gösterdi. Yarin, Putin’in Güney Federe Bölge temsilciliğine bağlı İç Politika Dairesi’nde başbakan yardımcı olarak görev yapıyordu. 

Başbakanlığa aday gösterilen Yarin 1970 yılında Sverdlovsk bölgesindeki Nizhny Tagil’de dünyaya geldi. Yarin iktisat ve hukuk alanında iki diplomaya sahip. Kabardey Balkar Parlamentosu’nun Yarin’in atanmasını 22 Haziran gün görüşmesi bekleniyor. 

 

Abhazya’da İlginç Gelişmeler 

Tiflis, 19 Haziran (Prime-News). ABD, Gürcistan-Abhazya sorunun çözümünde aktif bir rol oynamak istiyor. Sohum’da Abhazya Başbakanı Sergey Bagapş ile ABD dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza ve ABD’nin Gürcistan Büyükelçisi John Tefft arasında yürütülen görüşmeden sonra yapılan açıklamada ABD’nin sorunun çözümüne ilişkin yeni bir plan geliştireceği belirtildi. Görüşmede, Bryza, Abhaz tarafının Gürcistan ile diyaloga devam etmeye kararlı olup/olmadığını sorduktan sonra, Abhazya ve Gürcistan tarafından hazırlanan planları göz önüne alan yeni bir planın ABD tarafından geliştirilmesi önerisinde bulundu. Sergey Bagapş, Abhazya’nın görüşmeleri sürdürmeye ve sorunun barışçı yollarla çözümüne ilişkin önerileri tartışmaya hazır olduğunu vurguladı. Bu arada, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, 5 Temmuz günü Washington’da gerçekleşecek olan Bush-Saakasvili görüşmesinde, “Gürcistan’ın kangrene dönmüş sorunlarının “yani Abhazya ve Güney Osetya konularının da ele alınacağı bildirildi. 

 

Sayı : 2006 07