Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Adıge Yazar Çeraşe Tembot, Doğum Gününde Anıldı

Çeraşe Tembot yaşasaydı, bugün 104 yaşında olacaktı. Tembot’un doğup yaşadığı müze ev, doğduğu günün anısana (16 Ağustos) kapılarını açtı. Arkadaşları, akrabaları ve sevenleri, halkın asla unutamayacağı büyük yazarı anmak için ziyarete geldi. 

 “Tembot’un doğduğu günü Çerkes insanına hatırlatmaya gerek yok” diyor, Adıgey Cumhuriyeti’nin kıdemli sanatçılarından Çepaye Murat. Ve ekledi: “O yaşamı boyunca kültür ve edebiyat için çalışan gençlerden yardımını, bilgisini esirgemedi. Yazdığım ilk küçük piyesi duyunca buluşmuştuk, yayınlanması için yardımda bulunmuştu”. 

Çeraşe Tembot’un doğum gününde yazar arkadaşları, sanatçılar, öğrenciler müzede buluştu. Eşi Zuze, aile arşivinden resimler gösterdi, anılarını anlattı ve ekledi: 

 “Tembot hayatı çok seviyordu, yazdıklarını hayattan aldı. İnsan yığınlarının resmidir, kendinden önceki hayatların yaşanmışlığıdır, kaygılarıdır, gidişatıdır yazdıkları ve umutlarını biriktirerek bir tarz yarattı. Okuyanlar okuduklarını unutamıyor, akıllarının bir köşesinde kalıyor.Tembot şefkatli idi, herkese yardıma hazırdı, iyi bir insan ve bilgeydi”. 

En yaşlı gazetecilerimizden Yuri Kuryuçkov duygularını şöyle dile getirdi: 

“Edebiyatı zenginleştirecek temalardan ve hayatın değişen yüzünü konuşmayı severdi Tembot. Beraber balık satmaya gitsen de bir odada oturup konuşsan da asla sıkılmazdın”. 

Tembot’un doğum günü anma toplantısına torunu Şamil de katıldı ve duygularını ifade etti: “Dedemi çok seviyorum ve gurur duyuyorum. Ben onu görmesem de yazdıklarını okudum. İnsanların O’na nasıl saygı duyduklarını, sevdiklerini görüyorum. Bu da beni çok mutlu ediyor”. 

Çeraşe Tembot unutulmayacak, bıraktığı iz asla silinmeyecek. 

Şauwko AslanguaşÇev: Çurmıt Sebahattin 

17.08.2006 

www.adygvoice.ru 

  

Sayı : 2006 09 

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img