Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti: “Saakaşvili’yi Batılı güçler kullanıyor!”

0
529

Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti, Rusya’da yayımlanan Trud Gazetesi muhabiri Lobanova Zinayda’nın sorularını Moskova’da yanıtladı. Ajans Kafkas’tan Özlem Güngör’ün Rusça’dan Türkçe’ye çevirdiği röportajdan alıntılar:  

 

-Eduard Cabeyeviç, Gürcistan gibi bir komşusu olan ‘ayrılmış’ bir devletin başkanı olmak zor mu? 

Hangi devlet olursa olsun, devlet başkanı olmak zor. Bizim durumumuzda dış durumu göz önünde bulundurmak lazım: Gürcistan tarafından saldırı, Oset halkı soykırımı. Buna ülkemize yönelik çifte standart politikaları ekleniyor. Gürcistan yeni bir savaş yolu tuttu ve onun batılı müttefikleri de buna göz yumuyor. Gürcistan hızlandırılmış bir tempoyla askeri gücünü arttırıyor, hemen her gün silahlı provokasyonlar gerçekleştiriyor. Batılı diplomatlar ise bizden sınırımızın yarım kilometre ötesinde Gürcü silahlı grupları olmasına rağmen ‘silahsızlanmamızı’ istiyor. (..) 

 

– Savaşa hazır mısınız? 

Biz savaş istemiyoruz. Ve Gürcistan bize korunmak için başka bir yol bırakmıyorsa da savaştan kaçmak için her şeyi yapacağız. Her gün Osetler’e ve Rus barış askerlerine karşı provokasyonlar var. Ve ben bu konuda Rusya’nın sabrına da hayretle ifade ediyorum. Eğer Amerikan barış askerlerine böyle davranılsaydı, bu ülke çoktan bombardımana başlamıştı. Gürcistan, ne Güney Osetya ne de Abhazya ile baş edemez, çünkü doğru bizimle. Gürcistan’ın ciddi hukuk kanıtları da yok. Saakaşvili bana tembel öğrenciyi hatırlatıyor. (..) O ülkesinin sosyo-ekonomik problemlerini çözemiyor ve fakirleşen halkın dikkatini dağıtmak için kendi halkına Güney Osetya ve Rusya’yı düşman olarak kabul ettirmeye çalışıyor. Gerçek şu ki, Gürcistan’dan bağımsızlığa bizi Gürcistan’ın kendisi itiyor. (..) 

Saakaşvili neden Gürcü mültecileri hakkında konuşuyor da yakılan Abhaz ve Oset köyleri hakkında inatla sessiz kalıyor? Oset halkı iki kez soykırıma maruz kaldı: 1920 yılında Osetler’in hemen hemen üçte biri olan 20 bin Oset hayatını kaybetti. 1989-1992 yıllarında binden fazla kişi hayatını kaybetti, yüz binlerce Oset mülteci oldu. Ve eğer Saakaşvili bundan söz etseydi ona bekli de güvenilebilirdi. 

 

– Masaya oturulabilmesi için ne olması lazım? 

Eğer Saakaşvili bölgede istikrarı çok istiyorsa, onun Güney Osetya ve Abhazya cumhuriyetlerini tanıması gerekir. O zaman Gürcistan’ın kendini aklandığı söylenebilir. Çünkü biz saldırmadık. (..) 

 

– Rusya ile münasebetlerinizin gelişiminden memnun musunuz? 

Biz Rusya’ya minnettarız, o Kafkasya’da barış ve istikrarın garantisi. 

(Ajans Kafkas – 29.09.2006) 

  

Sayı : 2006 11