Çeçenya’nın ‘Ağlayan Güneşi’ Hamilton Üniversitesi’nde

0
493

Çeçenya’da insanların savaş ortamında kültürel direnişlerini konu edinen bir belgesel, New York’taki Hamilton Üniversitesi’nde bir panel eşliğinde gösterilecek. 

19 Nisan Perşembe günü Kirner Johnson binasında gösterilecek ‘Ağlayan Güneş’ adlı belgesel Çeçenya’da Zumsoy köyü sakinlerinin hayat hikayelerini konu ediniyor. Belgeselde köylülerin askeri baskınlar, ortadan kaybolmalar, saldırılar ve zorunlu yer değiştirmeler arasında kültürel kimliklerini ve geleneklerini muhafaza çabası anlatılıyor.  

Zamera Mukuşeva’nın hazırladığı belgeselin arkasında insan hakları örgütleri WITNESS ve Memorial’in desteği var. 

Halka açık gösterimin ardından Çeçenya’daki insan hakları ihlallerinin ele alınacağı bir panel düzenlenecek. Panele insan hakları savunucusu Ousam Baysayev, Zarema (Zina) Mukuşeva ve Ekaterina Sokiryanskaya konuşmacı olarak katılıyor.  

2000 yılından beri Memorail için çalışan Baysayev, Çeçenya’daki insan hakları ihlallerini belgeliyor. Baysayev, ‘Burada insanlar yaşıyor: İkinci Çeçen Savaşının Şiddet Tarihi’ isimli kitabın da yazarı. 2000’den beri Memorial’a çalışan tarihçi Mukuşeva da uluslararası kamuoyunun dikkatini Çeçenya’daki cinayet, toplu mezarlıklar, kaybolma ve kaçırmalara çekmek için yaptığı çalışmalarla Reebok İnsan Hakları Ödülü’nü almış bir hak savaşçısı. Akademisyen Ekaterina Sokiryanskaya da 2003’den beri Memorial’de. ‘Çeçenya’daki Kaybolmalarla İlgili Bilgi Tabanı’ ve ‘Kuzey Kafkasya’daki Anti-Terör Operasyonu Kapsamında Uydurma Davaların Takibi’ programlarının başkanlığını yapıyor. New York/Ajans Kafkas 

 

Sayı : 2007 05