Yüzlercesi İçinden İki Dayanışmacı Örnek Yaklaşım

0
525

Jineps’in hazırlığıyla geçen 6 ay ve devamındaki 21 sayı boyunca güvendiğimiz, sırtımızı dayadığımız, umudumuzu hep diri tutan değerin adı TOPLUMSAL DAYANIŞMA idi. Yüzlerce yıla dayalı olan toplumsal sorunlarımızı açığa çıkarmak ve çözüm odaklı bileşenler yaratabilmek için “Dayanışma”, “Birlik”, ”İttifak” gibi açılımları her fırsatta gündeme almaya çalıştık. Kendisinden başkasının demokratik ve özgür çerçevedeki haklarını, bağımsızlığını yok sayarak BİRLİK kurulamayacağını, ”Birlik” anlayışımızın, ancak ve ancak “demokratik” ve “özgür” bir perspektifle ”bağımsız” bir çizgi geliştirerek yeniden anlam bulabileceğini biliyorduk. 

Dayanışma ve Birlik gibi değerlere olan inancımızı haklı çıkaran dostlarımız çoğaldı her geçen gün. 

Toplumsal anlamda çok önemli adımlar atan, gerektiğinde öncülük yaparak takdir toplayan uzunyayla.com interaktif alanının emektarları ve katılımcıları; fikirlerimize katılsa da katılmasa da “JİNEPS DİYOR Kİ” köşesi ile uzunca süredir demokratik yaklaşımını ve Birlikçi anlayışını perçinlemiştir. 

Aynı şekilde; kafkasyalilari.com interaktif alanının sorumlusu arkadaşlarımız da kendiliklerinden bir açılımla sitelerinde “JİNEPS KÖŞESİ” oluşturup duyurularımıza yer vererek, bizler için önemli ve bir o kadar da anlamlı bir adım atmıştır. 

Yukarıda isim vererek altını çizdiğimiz bu iki yaklaşımdan örnek alıyoruz. Birbirini kösteklemenin yarış haline getirilerek, pragmatist rekabetin rağbet gördüğü günümüzde süreci tersine çevirebilecek örnek bir davranış biçimi olarak algılıyoruz. 

Bu vesileyle; Çerkes toplumuna, Kafkas Diyasporasının gazetesi olan Jineps’e ve Çerkes Dostları’na yönelik yapıcı yaklaşımları Jineps olarak hiçbir zaman unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı kamuoyumuzun bilgilerine sunarız. 

Bağımsızlık, Demokrasi, Özgürlük ve Birlik için, 

 

 

Sayı : 2007 09