Kamuoyumuza Önemli Çağrı

0
513

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sn.Sergey Bagapş ve beraberindeki heyetin 17-24 Ekim 2007 tarihinde Türkiye diasporasını ziyaretleri ile ilgili yazılarımızla kamuoyumuzu gelişmeler doğrultusunda bilgilendirmeye devam edilecektir. 

Sn.Bagapş ve heyeti 3 bölgede ağırlanacaktır. Bunlar İstanbul, Sakarya (Hendek, Uzuncaorman köyü) ve Ankara’ dır. 

Dünya kamuoyunca ilgiyle izlenen ziyaret, her bölümü ve yönüyle önem arz etmektedir. Ancak 21 Ekim 2007 Pazar günü diasporadaki tüm halkımızı bir araya getirecek toplantı dayanışmamızın gerçek göstergesi olacaktır. 

Sn.Devlet Başkanı ve heyet mensuplarının verecekleri mesajlar bölge ülkelerini, TC’yi ilgilendirecek, düşündürecektir. 

İstanbul’dan başlayarak özellikle Gebze, İzmit, Sakarya, Hendek, Düzce bölgesi belde ve köylerinin ve tüm bölgelerin kadın-erkek, genç, yaşlı, çocuk olarak Akyazı, Balbalı otoban turnike çıkışında ve Hendek, Uzuncaorman Köyü’nde olmalarının anavatan için görev olarak algılanacağına inanmaktayız. 

Enformasyon ve iletişim kanallarının sağlıklı işletilmesi halinde halkımızın coşkuyla birlikte olacağından kuşkumuz yoktur. 

Toplumsal terbiyemiz zor şartlar ve dönemlerde dahi bir bölgedeki acıyı diğer bölgelere eksiksiz ve usulüne uygun iletebilmiş ve bunu gelenekselleştirerek uygulayabilmiştir. 

İnsanları vatanlarından koparmanın, onları kardeşlerinden fiziksel olarak ayırmanın amacına ulaşamayacağını, artık kaderimizi başkalarının tayin etmesine izin vermeyeceğimizi bu ziyaretteki sevincimiz, kucaklaşmamız ve dayanışmamızla vurgulamalıyız . 

Vatandaşı olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti; Abhazya’ nın egemenliğini ilan ettiği 23 Temmuz 1992 tarihinden itibaren Abhazya tarafını yok sayma, taraf olarak kabul etmeme ve hiçbir şekilde ilişkilenmeme gibi bir politikayı benimsemiş ve bu politikayı bütün çabalarımıza rağmen sürdüre gelmiştir. 

Bu tavır halkımız için ciddi ve onanması zor bir eksiklik olarak tarihteki yerini alacaktır. 

Başta federasyonlarımız olmak üzere tüm kuruluşlarımızın, şimdiye kadar olduğu gibi, duyuru ve etkinlikleri destekleyeceklerine inanmaktayız ve diasporanın Abhazya konusunda dayanışma ve kararlılığını bir kere daha vurgulayacağımıza eminiz. 

Türkiye sathına yayılmış tüm kuruluşlarımızla birlikte aktif bir çalışma içinde başarı sağlanması toplumumuzu ve misafirlerimizi gururlandıracak, geleneklerimizdeki misafirperverliğin önemi vurgulanacaktır. 

Bu büyük buluşmanın ABHAZYA’NIN ve tüm halkımızın geleceğine önemli katkılar sağlayacağı ve tarihte yer edineceği inancıyla halkımıza saygılar sunarız. 

Kafkas Abhazya Dayanışma Komitesi 

 

Sayı : 2007 10