Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkesler’den TRT’ye protesto

(ANKA) TRT-1’de yayınlanacağı 10 gün önce ilan edilen Abhazya Cumhuriyeti konulu ‘Sınırlar Arasında’ adlı belgeselinin son anda hiçbir gerekçe gösterilmeden yayından kaldırılması tepki yarattı. Türkiye’de yaşayan Çerkesler TRT yayınlarını izlenmemesi için kampanya düzenledi. Türkiye’de bulunan tüm Kafkas Dernekleri TRT’yi protestoya çağrıldı. Yayından kaldırılan program tekrar yayınlanıncaya kadar Çerkes kamuoyunun TRT’nin hiçbir kanal ve programını izlememesi kararı alındı.

(..)

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAF-DER) Genel Başkan Cihan Candemir imzasıyla, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile TRT yöneticilerine gönderilen protesto mektubunda, gazeteci Banu Avar’ın, TRT adına hazırlayıp sunduğu ve TRT-1 ekranlarında 10 Mart’ta yayınlanacağı on gün önce ilan edilen Abhazya ile ilgili belgeselin yayından hiçbir gerekçe gösterilmeden kaldırıldığına işaret etti.

Candemir mektubunda, ‘Son günlerde dünya politikasındaki gelişmeler nedeniyle güncel hale gelen Abhazya Cumhuriyeti’nin tanıtılacağı ve kamuoyunun bilgi sahibi olma imkanı yakalayacağı bu program, son anda bilinmeyen nedenlerle yayından kaldırıldı. Yayından kaldırılış şekli itibarıyla olay son derece düşündürücüdür. Önceden programlanan yayını son dakikada kaldırmış olmanız, bunun ilk anda belirli lobilerin baskısı sonucunda yapılmış olduğu ihtimalini akla getirmektedir. O takdirde bunun adı sansürdür ve özerk bir kurum olması gereken Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal yayın organında, hala çağdışı sansür anlayışının egemen olduğunun göstergesidir’ dedi.

KAF-DER Genel Başkanı Candemir, bu belgeselin önemli bir izleyici kitlesine hitap edeceğini belirterek, son dakikada yayınlan kaldırılmasının gerekçesinin açıklanmasını da istedi. Candemir, ‘Abhazya ile ilgili bu programı hiç bir açıklama yapmadan durdurmanız, TRT olarak izleyicilerine karşı yaptığınız bir saygısızlıktır. Olay TRT’nin yayın ilkelerinden yoksunluğunun, kararsızlığının ifadesi olarak, son derece üzücüdür. TRT’yi bu kararsız, baskılara boyun eğen tavrı, izleyicilerine olan saygısızlığı nedeniyle kınıyoruz. Kaldırılan programın en kısa zamanda yayınlanmasını talep ediyoruz’ dedi.

Bu arada, Türkiye’de bulunan tüm Kafkas Dernekleri TRT’yi protestoya çağrıldı. TRT’nin üst düzey yöneticilerine protesto mektupları gönderilmesi istendi. Ayrıca, yayından kaldırılan program tekrar yayınlanıncaya kadar Çerkes kamuoyunun TRT’nin hiçbir kanal ve programını izlememesi kararı alındı.

 

Sayı : 2008 03

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img