K.Maraş’ta Bölgesel 2.Xabze Toplantısı

0
465

Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği’nin organizasyonu ile ilki 24 şubat 2007 de K.Maraş Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılan ‘Xabze Toplantısı’nın ikincisi, 24 şubat 2008 de K.Maraş’ta N.F.KISAKÜREK KÜLTÜR MERKEZİ’nde pazar günü saat 10 da başlayıp 17.30 da sona ermiştir.

Toplantıya Federasyon başkanı Cİhan CANDEMİR ve federasyon yönetim kurulu üyeleri Rahmi AKSU, Bülent ATÇI ve Mecit TAV Ankara’ dan gelerek katıldı. Toplantının açılış konuşmasını K.Maras Kafkas Kültür Derneği Başkanı Habib KARAKURT yaptı. Açılış konuşmasında; ‘1. Xabze Toplantı’sının devamı olan ‘2. Xabze Toplantısı’nın gereğini vurgulayarak “Kültürümüzü en doğru şekilde yaşayabilmemiz için daha önce aldığımız kararları gözden geçirip, uygulamada ne tür zorluklarla karşılaştığımızı ortaya koymak işlevini yerine getiremeyen kararları tekrar görüşerek en işlevsel hale getirmeye çalışacağız. Dernek olarak aldığımız kararların uygulanmasının takipçisi olmaya çalışıyoruz. Yaptığımız bu çalışma ile derneklerimizin kuruluş amacı olan kültürümüzü yaşatma ve yeni nesile doğru bu şekilde aktararak koruma görevini yerine getirmeyi ümit ediyoruz” dedi.

Dernek başkanının açılış konuşmasından sonra Afşin Solcak köyü Thamadelerinden Yusuf ÇAVUŞ BOZKUŞ Kabardeyce Houxu yaparak iyi dilek ve temennilerini dile getirmiştir.

Houxu’ dan sonra divan heyetinin seçimi yapılmıştır. Divan Heyeti Başkanlığına Cemil DOĞAN, Başkan Yardımcılığına Cihan CANDEMİR, katip üyeliğe Şahver TUNA ve Halis KOPAR seçilmiştir.

Köy mutarları, köy thamadeleri, bölge dernekleri yöneticileri ve gençler, yaklaşık 300 kişinin katıldığı toplantıya gösterilen ilgi sevindirici olarak değerlendirilmiştir.

  1. Xabze toplantısının gündemi:

1) Nikah törenlerinde uygulanan adetlerimiz.

2) Düğünlerde uygulanan adetlerimiz (köy genci hakkı, çeyiz sandığı, kapı açma vs.)

3) Düğünlerde alkol ve silah kullanımının önlenmesi, sigara ikramının yasalara uygun hale getirilmesi ile ilgili çalışmalar.

4) Cenaze törenlerinde uygulanan adetlerimiz.

5) Mahalli lehçelerimizin yaygınlaştırılması için yapılacak çalışmalar.

6) Temenni kararlarının açıklanması.

Son derece yararlı geçen 2. Xabze toplantısında, K.Maraş derneğinin dans ekibi güzel gösterileri ile dinleyicileri ve seyircileri coşturmuştur.

Haber: Ponej Nadir Yamaç – Kahramanmaraş

 

Sayı : 2008 03