Kosova’dan sonra, Abhazya ve Güney Osetya da bağımsızlıklarının tanınmasını talep etti

0
483

Gazetecilerin, ‘Nihai amacınız bağımsızlık mı, yoksa Rusya ile birleşmek mi?’ sorusunu da yanıtlayan iki ülke lideri, amaçlarının tam bağımsızlık olduğunu vurgularken, Rusya’nın da kimsenin topraklarında gözünün olmadığını ifade etti. (18 Şubat 2008)

MOSKOVA -İHA

Gürcistan’dan bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya Cumhuriyetleri liderleri, Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesi üzerine, kendi bağımsızlıklarının da tanınması için Moskova’ya resmi bir ziyaret düzenledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelerek, atılacak ortak adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunan Abhazya Cumhurbaşkanı Serey Bagapş ve Güney Osetya Lideri Eduard Kokoyta, Moskova’dan daha ciddi siyasi kararlılık göstererek, ülkelerinin bağımsızlıklarını tanımasını istedi. İnterfax Ajansı’nda düzenledikleri ortak basın toplantısında, Kosova’nın bağımsızlığını ilan edişinin kendileri açısında sürpriz bir gelişme olmadığını belirten iki ülke liderleri, Abhazya ve Güney Osetya’nın da son 17 yıldan beri aynı konumda bulunmasına rağmen, bu durumun batı ülkelerince görmezlikten gelinmesinden yakındı. Kosova’nın bağımsızlık ilan etmesinin dünyada yeni bir sürecin başlangıcı anlamına geldiğini belirten Abhazya Cumhurbaşkanı Serey Bagapş, “Kosova’nın bağımsızlığı, kendi bağımsızlık mücadelemizde bize manevi bir destek oldu. Artık Abhazya’ya uygulanmakta olan tüm ambargoların acilen kaldırılmasını, deniz, hava ve demiryolu ulaşımının açılmasını istiyoruz” dedi. AB liderlerine seslenerek, çifte standart uygulamasına son verilmesini talep eden Bagapş, ” ‘Kosovalılar iyi halktır, onlar bağımsızlığı hak etti. Abhaz ve Osetinler ise kötü halklardır, onlara bağımsızlık tanınmamalı’ mantığından vazgeçiniz. İyi halk, kötü halk diye bir şey yok. Çifte standart uygulayan kötü uluslararası örgütler var” diye konuştu.

Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlık açısından Kosova’ya kıyasla kat kat daha fazla siyasi, hukuki ve tarihi temellere sahip olduğunu kaydeden Güney Osetya lideri Eduard Kokoyta ise, Kosova Başbakanı Haşim Taçi’nin Kosova’nın bağımsızlık ilanının dünyada hiçbir olayla benzerliği bulunmadığına ilişkin açıklamasının utanç verici olduğunu savunurken, “AB ülkeleri, şimdiye dek çifte standart uygulamasına son vermiş olsalardı, biz çoktan bağımsız devlet olacaktık” dedi. Batılı ülkelerinin kendilerine hep Rusya yanlısı tutumlarından vazgeçmeleri şartıyla bağımsızlıklarını tanıyabilecekleri imasında bulunduklarını öne süren Kokoyta, “Ama biz böyle şartları kabul etmiyoruz. Çünkü Rusya, Kafkaslar’daki en güçlü devlet. Rusya’nın çıkarları mutlaka dikkate alınmalı. Rusya, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bizim en önemli müttefikimiz olarak kalacak” diye konuştu. Gürcistan’ın NATO’ya üyeliği planlarına da değinen Kokoyta, “Gürcistan’ı böyle bir plandan alıkoymaya kimsenin niyeti yok. Ama Gürcistan, NATO’ya Abhazya ve Güney Osetya’sız girecek” diye konuştu.

Gazetecilerin, ‘Nihai amacınız bağımsızlık mı, yoksa Rusya ile birleşmek mi?’ sorusunu da yanıtlayan iki ülke lideri, amaçlarının tam bağımsızlık olduğunu vurgularken, Rusya’nın da kimsenin topraklarında gözünün olmadığını ifade etti. (18 Şubat 2008)

 

Sayı : 2008 03