Medvedev’in Hızlı Yükselişi

0
464

Sekiz yılda Putin’in halefi oldu

MOSKOVA – 2 Mart devlet başkanlığı seçimlerine kısa süre kala, en güçlü başkan adayı ve Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Medvedev’in özel hayatı basına yansıdı. İtogi dergisi, muhabirinin uçak seyahatleri sırasında Medvedev’le yaptığı görüşmeleri yayımdı. Haberin devamı

Maddi sıkıntılar çeken bir ailede büyüyen Medvedev, ailesiyle beraber 40 metrekarelik küçücük bir evde 30 yıl yaşadığını anlattı. Bir zamanlar bir kot pantolon veya bir plak almanın bile kendisi için zor bir amaç olduğunu söyleyen Medvedev, öğrencilik yıllarında yazları inşaatlerde, okul dönemi de çöpçü olarak çalıştığını açıkladı.

14 yaşlarında okulda tanıştığı kızla evlendiğini ve bir oğlu olduğunu, eşinin işten çıkarak evinin hanımı olmasını istediğini anlatan Medvedev, 23 yaşında Ortodoks Kilisesi’nde vaftiz olduğunu söyledi ama “Din özel bir meseledir” diyerek konuyu hemen kapattı.

Leningrad Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olarak, sorunlara her zaman bir hukukçu gibi yaklaştığından dolayı bazen “biraz kuru birisi” gibi algılandığını dile getiren Medvedev, yüzme, atletizm, futbol ve fotoğrafçılıkla ilgilendiğini belirtti.

Putin’in yerini alacağına kesin gözüyle bakılan 42 yaşındaki Medvedev, “1999 yılında Petersburg’dan Moskova’ya taşınırken 8 yıl içinde başkan adayı olacağımı hayal edemezdim” dedi. Medvedev söyleşiyi, “Mevkiler gelir geçer; önemli olan normal bir insan olmaktır” sözleriyle bitirdi.

 

Sayı : 2008 03