Bagapş Fransa Gezisini Anlattı

0
421

Fransa’nın 1 Temmuz’dan itibaren AB dönem başkanlığını üstlenecek olması nedeniyle Abhaz-Gürcü meselesiyle yakından ilgilenmeye başladığını belirten Bagapş, Fransız siyasilerin özellikle Rusya’nın bölgedeki rolünü ve Rus barış güçlerinin konumunu merak ettiklerini anlattı.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Fransa ziyaretinin ardından başkent Sohum’da bir basın toplantısı düzenleyerek hem Paris temasları hem de güncel konularla ilgili soruları yanıtladı.

Fransa’nın 1 Temmuz’dan itibaren AB dönem başkanlığını üstlenecek olması nedeniyle Abhaz-Gürcü meselesiyle yakından ilgilenmeye başladığını belirten Bagapş, Fransız siyasilerin özellikle Rusya’nın bölgedeki rolünü ve Rus barış güçlerinin konumunu merak ettiklerini anlattı. Gürcistan’la sorunun çözümünde Abhazya’nın bakış açısının Batılılarca bilinmesine önem verdiklerini belirten Bagapş, müzakerelere başlamak için iki şarttan vazgeçmediklerini söyledi. Abhazya lideri bu şartların Kodor’un silahsızlandırılması ve saldırmazlık anlaşmasının imzalanması olduğunu hatırlattı.

 “Hava sahası korunacak”

Gündemdeki diğer konulara da değinen Bagapş, Gürcistan’a ait pilotsuz yedi uçağın Abhazya hava kuvvetlerince düşürüldüğünü hatırlatarak, Tiflis’e daha fazla Abhazya hava sahasını ihlal etmeme çağrısı yaptı. Bagapş “Abhazya Silahlı Kuvvetleri hava sahasını korumak için gerekli tüm araçlara sahiptir. Abhazya bundan sonra da izinsiz uçuşlara izin vermeyecektir” dedi. Bagapş, casus uçaklarının amacının sadece saldırı hareketi için keşif yapmak olduğunu belirtti. Abhazya üzerinde 18 Mart, 20 Nisan, 8 Mayıs’ta birer, 4 Mayıs ve 12 Mayıs’ta ikişer casus uçağı düşürülmüştü.

“Komşu provokatör ne yapalım”

Bagapş, geçtiğimiz günlerde tampon bölgenin güneyindeki Zugdidi’de dört Rus barış gücü askerinin gözaltına alınıp sorgulanmasıyla ilgili olarak da Gürcistan’ı provokasyon yapmakla suçladı: “Biz, her tatil sezonu başında Gürcistan’ın durumu bozmaya çalışmasına alıştık. Komşu devlet politikasını provokasyon üzerine inşa ediyorsa ne yapabiliriz? Elbette gözaltına alınan barış gücü askerleri, pilotsuz uçakların uçuşu, tüm bunlar tek bir amacın halkalarıdır. Gürcistan Rus barış gücü askerlerinin bölgeden çıkarılması için elinden gelen her şeyi yapıyor.”

(..) 24.06.2008 Kaynak: Ajans Kafkas

 

Sayı : 2008 07