Bir ‘kışkırtma’ da Osetya’da

0
472

Kabardey Balkar Cumhuriyeti’ndeki provakatif saldırılardan sonra Kuzey Osetya’dan da provakasyon haberleri geldi.

Beslan kasabasında 2004’te 334 kişinin yaşamını yitirdiği rehine eylemi ve korkunç kurtarma operasyonunun tetiklediği Oset-İnguş gerilimi şimdi de İnguşların tutulduğu gizli bir hapishane olduğu iddiaları ile tırmandırılmaya çalışılıyor.

14 Eylül’de Magomed Hamhoyev adlı bir İnguş’un kaçırılıp işkence edilmesinin ardından ortaya atılan “gizli hapishane” iddiaları üzerine Beslan’ın Sesi Başkanı Ella Kesayeva bir açıklama yaparak, bunların arkasında İnguş ve Oset halkları arasında çatışma çıkarmaya çalışan gizli servislerin olduğunu belirtti.

Kesayeva iddialara sert tepki göstererek, “Bunlar, iki halkı birbirine karşı kışkırtma amacı güden kötü niyetli eylemlerdir. Bu tamamen kanunsuzluktur. Biz Beslan trajedisinin kurbanları olarak çocuklarımızın kanları üzerine kurulu bu tür eylemlere kesinlikle karşıyız” dedi. (Ajans Kafkas / Beslan)

Hamhoyev’in öyküsü

Magomed Hamhoyev, eşi ve iki çocuğuyla 14 Eylül’de Ramenki Caddesi’ndeki özel doktoruna gitti. Eşi iki yaşındaki çocuğuyla doktorun yanına giderken, kendisi beş yaşındaki oğluyla arabada kaldı. Bu sırada ellerindeki sopalarla aracın camlarını kıran iki kişi Hamhoyev’i dışarı çıkarttı ve döve döve bir araca bindirip bölgeden uzaklaştı. Çocuk ise arabada kaldı. 17 Eylül’de Moskova’nın Horoşevo Mnevniki bölgesinde İçişleri’ne bağlı OVD devriye birliğinde ortaya çıkan Hamhoyev, Osetçe konuşan kişilerin kendisini Serebryani Bor’da küçük bir evde tuttuğunu ve işkence yaptığını söyledi. Hamhoyev, evde bir ceset gördüğünü de belirterek, evden kapıyı kırarak kaçtığını anlattı.

 

Sayı : 2008 10