Adige Gençleri, Çerkes Cumhuriyeti Kurma İdealini Yeniden Dile Getirdi

0
448

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde (KÇC) yaşayan Çerkes gençleri, geçtiğimiz günlerde başkent Çerkessk’te bir toplantı düzenleyerek, Çerkeslerin Çerkes Cumhuriyeti kurulması için çalışacaklarını bir kez daha deklare ettiler.

Adigey’den söz konusu toplantıya katılan ve konuyla ilgili olarak Kavkaz Uzel’e açıklamalarda bulunan Aydamir Thaguşev, KÇC’nin başkenti Çerkessk’te düzenlenen ve Kabardey-Balkar (KBC) ve Adigey Cumhuriyeti’nden (AC) temsilcilerin de davet edildiği toplantıya 130 gencin katıldığını söyledi.

Aydamir Thaguşev, Çerkessk’te yapılan toplantının formalite olmadığının altını çizerek, bir araya gelişlerinin bir program dahilinde gerçekleştiğini, toplantıdan sonra gençler arasında “Adige cegu” düzenlendiğini belirtti.

Aydamir Thaguşev, toplantıya katılan Abaza, Adige, Çerkes ve Kabardey gençlerinin çok net olarak bir halk olduklarını, Rusya Federasyonu (RF) içerisinde tek Cumhuriyette yaşamaları gerektiğini ifade ederek, bunun RF’nun federal politikalarına da uygun olduğunu savunduklarını belirtti.

Söz konusu toplantıya, Ürdün kökenli uydudan yayın yapan “Nart Tv” nin sponsor olduğu bildirildi.

Hatırlanacağı gibi, bir süre önce yapılan geniş çaplı toplantıda AC “Adge Hase” si Çerkes Cumhuriyeti kurulması fikrine destek vermiş; KBC “Adige Hase” başkanı Hafitse Muhammed ise bu fikre karşı çıkmıştı. (KAFKASEVİ)


Adige Cumhuriyetlerinin Birleştirilmesi: ‘Buz Hareketlendi’

Tliap A. A.

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nin (KÇC) başkentinde 23 Kasım 2008 tarihinde düzenlenen Çerkes Halk Kongresi’ne katılan delegeler, Çerkes gençlerinin Rusya Federasyonu’na (RF) bağlı bir BirleşikAdige (Çerkes) Cumhuriyeti  kurulması talebine açık destek Verdi
Birleşme önerileri doğrultusunda, uzun süredir milli harekette yer alan ve bu kongrede de sesini duyuran Adigey Adıge Hase sivil toplum hareketi Adigeysk Şubesi’nin, ‘‘Çerkes Halk Kongresi delegelerinin kararının desteklenmesi ve RF’na bağlı Adigey, Karaçay – Çerkes ve Kabardey – Balkar Cumhuriyetleri (KBC) toprakları üzerinde Birleşik Çerkesya Cumhuriyeti’nin kurulmasıhakkındaki bildirisi 2008’in Aralık ayında yayınlanmıştı.

Bu bildirinin yayınlanmasından sonra meydana gelen gelişmeler açıkça gösteriyor ki, Adıgeysk yerel yöneticileri bu birleşme düşüncesine karşı olmak bir tarafa, aksine bu fikri hayata geçirmek isteyenlerle saf tutuyor.

Devlet görevlileri ile yerel yönetim organlarındaki bazı yöneticiler birleşme fikrini coşkuyla karşıladı. Bunun delili de, Adigeysk şehir idaresinde ve devlet hizmetinde çalışan çok sayıda görevlinin, Adigey Cumhuriyeti (AC) Adıge Hase sivil toplum hareketinin Adigeysk Şubesi tarafından açıklanan hedeflerin gerçekleştirilmesi için etkili bir şekilde çalışmaya talip olmasıdır.

Talebi destekleyen isimler şunlar:

Carimok Aslan Şumafoviç – Belediye Başkanı Birinci Yardımcısı,
Mugu Adam Saferbieviç – Adıgeysk Sosyal Güvenlik İşlemleri Dairesi Başkanı,
Gatagu Adam Mossoviç – Spor Komitesi Başkanı – (Emekli Antrenör),
Tlehas Mugdin İsmailoviç – Arşiv Dairesi Yöneticisi – (çok sayıda ünlü şarkının yazarı),
Habokov Murat Muhtaroviç
– Tapu Kadastro Müdürlüğü Başkanı.

Ayrıca şehir idaresinde görev yapan 20 ismi daha buraya ilave edebiliriz.

Hatırlatalım, Adigeysk Adıge Hase, Adigey ulusal sivil toplum hareketlerinden biri olup, Avrupa Parlamentosu, RF Devlet Duması ve Devlet Başkanı’na, Rusya – Kafkasya savaşı döneminde Adige (Çerkes) halkına yapılan soykırımın tanınması için yapılan müracaatın imzacılarındandı.

Yine hatırlanacağı gibi, Adigeysk Adıge Hase 2006 yılında, Adigey’in, Rusya Devleti’ne gönüllü katılışının 450. yılı kutlamaları”nın engellenmesi için de bir çağrıda bulunmuştu.

Adıgeysk Adıge Hase’nin görüşleri, cumhuriyet ve federal merkezin istekleri ile sık sık çelişiyor. Buna rağmen Adıgeysk Adıge Hase’nin düzenlediği konferanslara şehir idari yönetiminden görevliler iştirak ediyor. Bu da onların bir vatandaş olarak, halkımızın önemli sorunlarına duydukları ilginin bir göstergesidir.

AC, KÇC ve KBC’nin bir araya getirilerek, Birleşik Çerkesya Cumhuriyeti kurulması talebinin, AC ve KÇC’ndeki bazı üst düzey bürokratları rahatsız ettiği de sır değil. Nitekim, Adigey Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov, RF’na bağlı büyük bir cumhuriyetin kurulması fikrinin yanlış olduğunu söylemişti.

Adigeysk Şehir İdaresi görevlilerinin çoğunun RF’na bağlı bir Birleşik Çerkesya Cumhuriyeti’nin kurulması fikrini destekleyerek, Adıge Hase faaliyetlerinde etkin bir şekilde yer alması, Adigey’li bazı bürokratların Devlet Başkanları’nın düşüncesine katılmadıklarını gösteriyor.

Bu durum bize, AC, KÇC ve KBC belediyelerinin, RF’na bağlı Adige (Çerkes) Cumhuriyetleri’nin birleştirilmesi sürecine hızlı bir şekilde adapte olduğunu düşündürüyor.

Bu da zaten sorunu yeni bir aşamaya taşıyor.

Adigeysk Belediye Başkanı K. S. Mamiyoka’nın dediği gibi, Buz hareketlendi”. 

Evet, konuyla ilgili gelişmeleri bu şekilde yorumlayabiliriz.

Kaynak: www.elot.ru/main/index.php, 27.01.2009
Tercüme: KAFKASEVİ
*Adıge Hase Adigeysk kenti şube başkanı.

 

Sayı : 2009 02