Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Adigey mali krizden kurtulmaya çalışıyor

AC Ekonomik Kriz Merkezi, 22 Ocak günü toplandı. AC Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın başkanlığındaki toplantıya Devlet Baş Müfettişi Adam Tliuj, rayonlar ve kentler temsilcileri, devlet ve ekonomik işletme ve tesisler yetkilileri katıldı.

Devlet Başkanı, RF hükümeti önderliğinde kurulmuş olan Kriz Komisyonu çalışmalarının bağlı yerel birimlerde de yürütülmeleri doğrultulu direktif gereğince, Adigey’in de bu direktife (унашъо) uygun çalışması gerektiğini bildirdi. Başkan genel krizin Adigeye de yansıdığını ve bazı büyük sanayi işletmelerinin bile kapılarına kilit vurmaya başladıklarını açıkladı.

Ardından Başkan AC Ekonomik Gelişme ve Ticaret Bakanlığı’nın bu konuya ilişkin olarak işçiler için aldığı önlemlerin açıklanması için sözü Bakan Aslan Matıj’a (Матыжъ Ас­лъан) bıraktı. Bakan’ın açıklamasına göre, cumhuriyet ekonomisinde önemi tartışmasız bazı işletmeler üretim kapasitelerini düşürmüş durumda, bazı işletmeler de tamamıyla kapandılar. Sözgelişi Maykop ip fabrikası, ЗАО-у «Санэм», «Адыгеянерудым» ve Maykop makina fabrikası (Мыекъопэ маши­нэшI завод) çalışmalarını durdurmuş durumda.

Ürünlerini satamama nedeniyle bu işletmeler kapanmış durumdalar. Bakanın açıklamasına göre işini yitirmiş kişi sayısı şu an 6 bin 400, sayıya bugünlerde 570 kişi daha eklenecek.
Konuşmaların sonunda Devlet Başkanı işçilerin hizmetlerinin çok değerli olduğunu, işini yitirmiş işçilerin önümüzdeki dönemde de ekonomiye katkılarının sürmesinin kaçınılmaz olduğunu ve bu kişilerin mağdur olmamaları için acil önlemler alınmasını ve çıkar yollarının araştırılmasını istedi.

Araç-gereç üretimi konusunda da AC Mal Üretimi ve Ulaştırma Bakanı (АР-м псэолъэшIынымкIэ ыкIи транспортым­кIэ иминистр) Valeriy Kartamışev açıklamada bulundu. Ayrıca AC Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Natalya Şirokova da, Bakanlığı ile ilgili bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından yöneltilen sorular yanıtlandı. Başkan, halihazırda birçok işyerinin çalışmasını sürdürdüğünü, ancak gerçekleştirilmesi gereken daha birçok önlem ve olanak bulunduğunu vurguladı. Tarım kesiminin sorunlarını AC Tarım Bakanı Yuriy Petrov dile getirdi.

Gündemin en önemli konusu Maykop Makina Fabrikası’nda yaşanan durum oldu. Bu konuda fabrika müdürü Zavırkan Yemt’ıtl (ЕмтIылъ Зауркъан) açıklamada bulundu: “Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında 80 milyon Ruble değerinde satış yaptık, ancak Aralık ayında 6 milyon, içinde bulunduğumuz Ocak ayı içinde de 4 milyon Ruble karşılığı bir satış yapabildik. Alıcı çok, ama paraları olmadığından mal karşılığı alış talebinde bulunuyorlar. Fabrika bunu yapamaz. Fabrikanın durumu üzerine çıkış önerileri bekliyoruz, bir çıkar yol bulunursa seviniriz” dedi. Kendisine yardım sağlanacağı umudu verildi.

Toplantı bitiminde AC Devlet Başkanı, Komisyon çalışmalarının ilerletilmesi için, tüm çıkış yollarının araştırılmasını istedi, dara düşmüş insanlara destek için gerekenin yapılacağını bildirdi.

HUT Nafset (ХЪУТ Нэфсэт).

Kaynak: Adige Mak, 23 Ocak 2009, Çev: Hapi Cevdet Yıldız

Sayı : 2009 02

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img