İsrailli Adıgeler Adıgey’de

0
486

Adigey’e dönüş konulu bir görüşme

Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın, dün İsrail’den gelen bir temsilci grubu içinden Nihat Nepsev ve Aybek Açumıj’ı kabul etti ve bir görüşme yaptı.
Görüşmeye AC Devlet Başkanlığı ve Hükümet İşleri Dairesi Başkanı Aleksandr Pitsenki, AC Ulusal İşler, Dış Ülkelerdeki Soydaşlarla İlişkiler ve Haber Alma Komitesi Başkanı Vyaçeslav Haç’emıko (Хьак1эмыкъо Вячеслав) ve Maykop rayonu Başkanı Yevgeni Kovalev de katıldı.

Aslan Thak’uşın: “Bugün Adigeler 55 kadar kadar ülkeye dağılmış durumdalar. Diaspora temsilcileri ile, geleneksel anlamda bir araya geliyor, soydaşlarımızın dert ve sorunlarını öğrenmeye, elden geldiğince de onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. RF yasalarına -mevzuatına- uygun olarak ve bir ulusal ayırım gütmeyerek, Rusya’ya dönüş yapmak isteyen herkese yardımcı olmaya hazırız.”

Başkan Thak’uşın’dan sonra söz alan Nihat Nepsev, randevu alarak Devlet Başkanı ile görüşmek istediklerini belirterek, “Adige diasporasının bir temsilcisi olarak, ulusumuz yararına çalışmaları nedeniyle AC Devlet Başkanı’na teşekkürlerimizi belirtmek isteriz” dedi. Nepsev’in açıklamasına göre, İsrail Adigelerinin bazıları Adigey’e dönmek istiyor. Dönüş yapmak isteyen bu kişiler AC Devlet Başkanı’ndan yardım bekliyorlar.

Aslan Thak’uşın: “Sorunları çözmek için, ilk elde Adigey Cumhuriyeti’ne dönmek isteyen Adigelerin sayısını bilmemiz gerekiyor, henüz elimizde böyle bir liste yok. Belirttiğim gibi, RF yasalarına uygun bir biçimde Rusya yurttaşlığı elde etmek isteyenler için gerekli belgeleri hazırlamak gerekir. Belgelerin hazırlanması ve işlemler gibi -bürokratik- konularda sizlere yardımcı oluruz. Ancak, en başta bir noktayı vurgulamalıyım: Dönecek olan kişiler oturacakları konutları kendi paralarıyla satın almalılar ya da kendi paralarıyla inşa ettirmeliler. Çünkü cumhuriyetimizin dönüş yapacak olanlara parasız konut vermek gibi bir ekonomik gücü yok” dedi.

THARKOHO Adam (ТХЬАРКЪОХЪО Адам)

Kaynak: Adige Mak, 30.01.2009, Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız
(Adıge Mak – Çev: Cevdet Yıldız)

 

Sayı : 2009 02