İsraillilerin barış eylemi

0
432

“Olmert, Barak ve Livni, Sizi İsrailliler Cezalandıracak!”

İsrail’de Gush-Shalom’un (Barış Şimdi) ve 20 barış örgütünün birlikte düzenlediği protesto eyleminde on bin kadar eylemci, savaşı protesto etti. Tel Aviv’in ana caddelerinden Gvirol’de iki kilometre boyunca yürüyenlerin büyük pankartlarında “Öldürmeye son ver! Kuşatmaya son ver! İşgale son ver!” yazıyordu.

Eylem, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in Gazze’ye kara harekatı emrini vermesinin ardından, 3 Ocak’ta düzenlendi. Ancak başlangıçta polisin müdahalesi, daha sonra sağcı grupların saldırısı ve polisin bunu engellememesi üzerine, planlanan son basın açıklaması yapılamadı.

Aşağıda, İsrailli barış savunucusu Uri Avnery’nin bu eylemin sonunda yapmayı planladığı, ama yapamadığı konuşmasının metnini yayınlıyoruz.

Bize hain olduğumuzu söylüyorlar.
Bize İsrail’i yıktığımızı söylüyorlar.
Bize suçlu olduğumuzu söylüyorlar.
Ama biz de onlara asıl suçlunun bu yasadışı ve gereksiz savaşı başlatanlar olduğunu söylüyoruz!
Gereksiz bir savaş, çünkü hükümetin Gazze’de yaşayan bir buçuk milyon insana uyguladığı ablukaya son vermesiyle, Kassam’ları durdurması mümkündü.
Yasadışı bir savaş, çünkü her şeyin ötesinde, bu savaş Ehud Barak’la Tzipi Livni’nin seçim kampanyasının utanmazca ve açık bir parçası.
Ehud Barak’ı Knesset’te* daha fazla sandalye elde etmek için İsrail Savunma Kuvvetleri askerlerini istismar etmekle suçluyorum.
Tzipi Livni’yi Başbakan olmak için karşılıklı kıyımın avukatlığını yapmakla suçluyorum.
Ehud Olmert’i yozlaşma ve yolsuzluğun üstünü feci bir savaşla kapatmaya çalışmakla suçluyorum.
Bu kürsüden, bu cesur ve ahlaklı topluluğun adına onlara sesleniyorum: Savaşı derhal durdurun! Askerlerimizin ve sivillerin hiçbir şey uğruna kanının akmasına son verin! Gazze’de yaşayanların kanının akmasına son verin!
Kara istilası, bir felaket daha yaratacak. Karşılıklı katliam ve çok daha berbat savaş suçlarına neden olacak.
Bu savaşın sonunda, savaş suçları nedeniyle tutuklanmaktan korkmadan Avrupa topraklarına ayak basabilecek bir tek general bile olmayacak.
Bize başka seçenek olmadığı söyleniyor. Doğru değil!!
Şimdi, şu an bile bir ateşkes mümkün. Eğer bu cinai kuşatmayı kaldırır, Gazze halkının saygınlık içinde yaşamasına izin verirsek, eğer Hamas’la konuşursak.
Güney’in halkına, Sderot, Aştot ve Birüssebi’nin** halkına seslenmek istiyorum: Acınızı biliyoruz. Sizinle birlikte yaşamasak da hepimiz iyi biliyoruz.
Ama aynı zamanda, bu savaşın durumunuzu değiştirmeyeceğini de biliyoruz.
Siyasetçiler sizi istismar ediyor, siyasetçiler savaşı sizin sırtınızdan yürütüyor. Bunu siz de biliyorsunuz!
Olmert, Barak ve Livni’ye sesleniyorum: Gazze’ye askerleri göndermeyin! Üçünüz de savaş suçlarıyla suçlanacaksınız. Üçünüz de bedelini ödeyeceksiniz.
Bugün sizi selamlayan İsrail’de kitleler, yarın sizi cezalandıracak. Bu İkinci Lübnan Savaşı’nda gerçekleşti. Bu kez de gerçekleşecek!
Ve burada olan sizler, kadınlar ve erkekler, Yahudiler ve Araplar… Bu korkunç savaşı ilk gününden, ilk dakikasından protesto eden ve lanetleyenler. Gerçek kahraman sizlersiniz!
Kendinizle çok gurur duyabilirsiniz, çünkü bir histeri ve cehalet kasırgasının ortasında dikilip hiçbir yere savrulmuyorsunuz! Akıl sağlığınızı koruyorsunuz, yalnızca evde değil, burada, caddede de!
Dünyanın her yerinde milyonlar sizi selamlıyor, her birinizi.
Bir insan, bir İsrailli, bir barış arayıcısı olarak bugün burada olmaktan gurur duyuyorum.

(TK)***
* Knesset: İsrail parlamentosu
** Hamas’ın roket fırlattığı İsrail kentleri. Birüssebi: Beersheba.
*** Avnery’nin konuşmasını İngilizce çevirisinden Tolga Korkut Türkçeleştirdi.
Kaynak: www.bianet.org

Sayı : 2009 02