Kod Adı Kaltenbrunner

0
468

Arthur Kurmakayev’ in Avusturya’ dan mültecilik statüsü istediği için polislere verdiği ifadesinde kukla elebaşı Ramzan Kadirov’ a ait özel bir birlikte görev yaptığını, kendisine verilen bir görev kapsamında Avrupa’ ya geldiğini açıklamıştı. (Kafdağı İnternet Portalı)

Avusturya’ da 13 Ocak 2009 tarihinde kukla Kadirov’ un itirafçı eski korumasının öldürülmesinden sonra tutuklanan bir Çeçen ve Avusturya polisinin açıklamaları gündemi sarstı.

Umar Israilov isimli 28 yaşındaki Çeçen mültecinin Avusturya’ nın başkenti Viyana’ da öldürülmesinden sonra gözler yeniden Rus gizli servisi FSB’ ye çevrilmişti. Avusturya polisi cinayetin ardından 24 saat geçmeden ilk şüpheliyi gözaltına aldı. Gözaltında konuşan 41 yaşındaki Arthur Kurmakayev saldırıyı gerçekleştirenlerin bindiği araçlardan birisinin şoförü olduğunu kabul etti.

Bu tutuklama olayında ilginç olan bir nokta ise Kurmakayev’ in 10 Haziran 2008′ deki sorgulamasında verdiği bilgilerdi. Arthur Kurmakayev’ in Avusturya’ dan mültecilik statüsü istediği için polislere verdiği ifadesinde kukla elebaşı Ramzan Kadirov’ a ait özel bir birlikte görev yaptığını, kendisine verilen bir görev kapsamında Avrupa’ ya geldiğini açıklamıştı. (Kafdağı İnternet Portalı)

Kurmakayev, Viyana’ ya gelmeden önce Çeçenya’ nın Gudermes kentinde bulunan Kadirov’ un evinde içinde 5000 kadar Çeçen’ in isminin yer aldığı bir listeyi gördüğünü ifade etti. Bu listedeki isimlerin Rusya’ ya karşı verilen özgürlük mücadelesinde yer alanlar ya da Kadirov’ un şahsi düşmanları olduğunu belirten Kurmakayev, bu isimlerden 300′ ünün öldürülmesinin planlandığını ve bu 300 kişinin 30 kadarının da Avusturya’ da yaşadığını vurguladı. (..)

Cinayeti işleyen grubun bir üyesi olarak tutuklanan Arthur Kurmakayev’ in, Rus gizli servisi FSB’ nin Kaltenbrunner* kod adı ile Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerindeki Çeçen mültecilere yönelik yürüttüğü operasyonlar hakkında bilgi verdiği de öğrenildi.
Avusturya medyasında Rus Büyükelçiliği’ nin katilleri sakladığına dair çıkan haberler üzerine, Avusturya makamları Rus diplomatlar dahil olmak Avusturya’ da görev yapan diplomatlar içinde gizli servis üyelerinin olmadığı ve basında çıkan haberlerin gerçekleri yansıtmadığını açıkladı.

Öte yandan işlenen bu son cinayetin ardından Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Hükümeti Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmad Zakaev bir açıklama yayınlayarak Londra’ nın ortasında zehirlenen Alexander Litvinenko’ yu Rusya’ nın öldürdüğünü hatırlattı. Katar’ da Çeçen Cumhuriyeti İçkerya II. Devlet Başkanı Zelimhan Yandarbiyev’ in öldürüldüğü ve oğlunun yaralandığı saldırı ile İstanbul’ da katledilen İçkerya vatandaşı Islam Dzhanibekov olaylarında olduğu gibi Viyana’ daki Umar Israilov cinayetinin ardında da antidemokratik Rusya rejiminin yer aldığını belirterek, Rusya’ nın Çeçenya’ da işlediği savaş suçları yanında, gizli servisi vasıtasıyla yaşam hakkını korumaya çalışan Çeçen mültecilere yönelik sürdürdüğü operasyonlara dikkat çekti. (..)

*Kaltenbrunner: II. Dünya Savaşı sırasında savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçların sorumlularından olan bir Nazi subayı
(Kafdağı İnternet Portalı – 15.01.2009)

 

Sayı : 2009 02