Kuzeybatı Kafkasya’ya dair ‘Sessiz’ kitap

0
510

Kafkasya’nın batısında milletler arası anlaşmazlık olmadığı açık. Ve anlaşmazlıklar elit tabakaya ait ve bunlar kendi çıkar ve amaçları için milli efsane ve milli liderleri kullanmaya çalışıyor

Yazar Konstantin Kazenin’in Kuzeybatı Kafkasya’nın güncel etnik ve siyasal sorunlarını irdelediği kitabı ‘Sessiz’ piyasaya çıktı.

Regnum Haber Ajansı Yayınları’ndan çıkan kitap Adıgey, Kabardey-Balkar, Karaçay Çerkes’te etnik gerilimlere dayalı 1990’ların başında yaşananları hatırlatan yeni süreci ele alıyor. 180 sayfalık kitap üç bölümden oluşuyor:

“Adıgey: Cumhuriyetin Statüsü Etrafındaki Anlaşmazlık”,

“Kabardey-Balkar: Balkar Meselesi” ve

“Karaçay-Çerkes: 1999 Sesi mi Duyuluyor?/Karaçay Eliti İçindeki Anlaşmazlık/Belediye Mücadelesi/Abazin Meselesi.”

Yazar Regnum’un ‘Neden özellikle Kuzey Kafkasya’nın batı bölümü’ sorusuna “2000’li yılların ortalarına kadar tüm Kuzey Kafkasya’nın merkezi Çeçenya idi. Şimdi durum Çeçenya’da şöyle veya böyle istikrara kavuştu. Ama Kafkasya’nın kuzey-batı bölgesi tam tersine ilk plana çıkmaya başladı. Adıgey, Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkar’ın iç sorunları her geçen gün daha da keskinleşiyor, aynı zamanda bu cumhuriyetlerin siyasi önemi artıyor. Bu özellikle de, yakın gelecekte istikrarın özellikle önemli olacağı olimpiyatların yapılacağı Soçi şehrine bölgesel yakınlığa bağlı. Bunun dışında bugün özel siyasi anlamı bulunan Abhazlarla batı Kafkasya halklarının tarihi akrabalığını da unutmamak lazım” yanıtını verdi.

 ‘Kafkasya’nın batı cumhuriyetlerinde iç meseleleri son yıllarda neden çoğaldı’ sorusu üzerine de Kazenin şunları söyledi: “Her olayın kendi nedenleri var. Aslında batı Kafkasya’daki anlaşmazlıkların tümü 1990 başındaki duruma benziyor. Örnek olarak Kabardey-Balkar’ı alın. Şimdi orada Kabardey hareketi aktifleşiyor. Liderlerinin çoğunluğu, SSCB’nin dağılmasının ardından ilk senelerde yönetimde bulunan insanlar. Bununla birlikte Kafkasya’nın batısında milletler arası anlaşmazlık olmadığı açık. Ve anlaşmazlıklar elit tabakaya ait ve bunlar kendi çıkar ve amaçları için milli efsane ve milli liderleri kullanmaya çalışıyor.” (Ajans Kafkas)

Sayı : 2009 03